Mosley: V řádném termínu se do šampionátu 2010 nepřihlásí všichni

Později už ale nemusí být volné místo.
Většina týmů startovního pole pohrozila, že pokud se nezmění pravidla o rozpočtovém stropu, nepodá přihlášku do šampionátu formule 1 2010. A prezident FIA Max Mosley se domnívá, že tato situace skutečně na konci května nastane.

"Podle mě budeme mít v řádném termínu něco mezi třemi až šesti týmy, to záleží. Pro ostatní by pak byl možný jen opožděný zápis a pokud by bylo volné místo, mohli by ho získat, když by nebylo, tak ne," řekl Mosley pro Autosport.

V současnosti soutěží ve formuli 1 10 týmů a příští rok bude na startovním roštu k dispozici 13 míst. 3 nové týmy již potvrdily zájem o vstup do formule 1, kandidátů ale bude pravděpodobně nakonec ještě více.

Podle Mosleyho však spory ve formuli 1 nebudou trvat dlouho, protože se týmy musí relativně brzy rozhodnout, jak chtějí postupovat dál.

Na otázku, zda se současná krize může protáhnout až do zimy, Mosley odpověděl: "Nemyslím, že by to trvalo tak dlouho, vžijte se do jejich situace. Musí si rozmyslet, co chtějí dělat. Pokud chtějí pokračovat v závodění ve formuli 1, můžou přijít si promluvit. A pokud chtějí dělat něco jiného, musí začít stavět vůz."

"Pokud se nějaké týmy nepřihlásí do F1, budou se muset celkem rychle rozhodnout, co udělají - jestli začnou svojí vlastní sérii, budou závodit v jiné sérii, nebo jestli to zabalí. A pokud to zabalí, budou mít s personálem ještě větší problémy, než kdyby fungovaly pod rozpočtovým stropem. Není zřejmé, co by dělaly."

Prezident FIA neustále opakuje, že je rozpočtový strop správný, protože všechny omezí stejně a vrátí do formule 1 kreativitu. Naopak současné rozdíly v rozpočtech týmů za férové nepovažuje.

Pokud by však některé týmy skutečně založily vlastní závodní sérii, FIA by neodmítla na ní dohlížet. Nechala by týmy si napsat vlastní pravidla a pomáhala by v oblasti bezpečnosti.

"A pak by museli jít vyjednávat s televizními společnostmi a promotéry, kteří by bez pochyb po nich chtěli velké peníze, protože by tam byli z marketingových důvodů. A říká se, že až by šli vyjednávat s promotéry, seděl by na druhé straně stolu Bernie! Nevím, co je na tom pravdy, ale říká se to," dodal Mosley.

Další jednání o rozpočtovém stropu s dvojími technickými pravidly proběhnou mezi týmy, FIA a Berniem Ecclestonem tento týden v Monaku. V úterý by také mělo proběhnout první slyšení u francouzského soudu, u kterého se Ferrari domáhá svého práva vetovat pravidla.
Další článek: Renault se chce v Monaku ještě více přiblížit nejrychlejším

17:05 | Matteo Nannini to letos zkoušel ve F3 i F2 současně. V Monaku a Baku ho ale ve voze HWA nahradí testovací jezdec Williamsu Jack Aitken.
11:45 | Turecko zpět ve hře? Místní věří, že by mohli mít šanci po Monze místo Singapuru nebo Japonska. Úplně nereálné to není. Singapur zrušil Světové ekonomické fórum plánované na srpen. Novinář Joe Saward píše, že místní moc nevěří, že se tam letos pojede závod F1.
17. května | Kvůli změnám v kalendáři F1 se start sezóny W Series přesouvá z Francie do Rakouska (Grand Prix Štýrska).
15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00