Mosley představil svůj kompromis a pošle týmům přihlášky

Prezident FIA reagoval na vstřícný dopis týmů FOTA.
Prezident Mezinárodní automobilové federace Max Mosley zveřejnil odpověď pro FOTA, v které reaguje na kompromisní návrhy týmů. K tomu přiložil původní dopis FOTA. Mosleyho návrhy mají týmy příležitost odsouhlasit písemně a přihlásit se tak bezpodmínečně do šampionátu 2010.

Týmy rozdělily svůj dopis Mosleymu do čtyř částí a prezident FIA na ně postupně vysvětlil svůj názor.

Systém vedení formule 1
FOTA akceptuje nabízené prodloužení Concordské dohody z roku 1998, ale chce jí nejdříve modernizovat. Minimálně je podle ní nutné vylepšit procedury a fungování Komise F1, detailně vymezit právo a postup FIA při zavádění změn v pravidlech z důvodu bezpečnosti a vylepšit procedury při zavádění standardních změn v pravidlech.

Týmy jsou dále ochotné upustit od nejvyššího odvolacího soudu a zůstat v jurisdikci Mezinárodního odvolacího soudu FIA. Jeden nebo dva jeho členové (podle celkového počtu soudců) by byli vždy vybíráni ze skupiny soudců navržené týmy. Dále týmy chtějí modernizaci procedur, podle kterých se soud řídí.

Max Mosley tvrdí, že by s některými navrhovanými změnami mohla FIA souhlasit, ale potřebuje čas, aby si je mohla detailně prostudovat. Jelikož chce FIA startovní listinu uzavřít definitivně tento pátek, navrhuje Mosley prodloužení Concordské dohody z roku 1998 beze změn. Pak by mohla být zahájena jednání o její modernizaci na verzi 2009.

Zdroje
V oblasti omezených zdrojů, jak se teď říká rozpočtovému stropu, FOTA rozvádí myšlenku nechat účetnictví týmů kontrolovat auditorskou firmou. Výsledky by byly dostupné i pro FIA. Týmy si chtějí auditora vybrat samy.

Mosley s tímto návrhem souhlasí, ale dodává, že je nutné mít přesně určenou výši rozpočtového stropu. Proto navrhuje, aby týmy přijaly pravidla 2010, tedy se stropem ve výši 40 miliónů liber, a poté v rámci standardních procedur vyjednaly změny.

Dvojí pravidla 
FIA slíbila, že budou příští rok všichni závodit podle stejných pravidel. FOTA namítá, že by podle současných návrhů měl Cosworth neomezené otáčky motoru. To týmy odmítají a chtějí, aby pravidla byla stejná pro všechny ve všech parametrech.

S tím prezident FIA nesouhlasí. Cosworth podle něj potřebuje mít neomezené otáčky, protože nemůže stihnout svůj motor předělat do stavu požadovaném po současných týmech. Cosworth z formule 1 na několik let vypadl, takže svůj agregát nevyvíjel v souladu s novými pravidly, řídit by se tedy v příštím roce měl podle regulí o motorech z roku 2006. "Jakýkoliv inženýr potvrdí, že to příslušným týmům neposkytne žádnou konkurenční výhodu," dodal Mosley.

Jednotky Cosworthu mají používat nové stáje USF1, Manor GP a Campos GP.

Další vývoj
Týmy uvedly, že mají návrh nové Concordské dohody již velmi rozpracovaný, takže by neměl být problém jí brzy podepsat. Stihnout se to podle nich dá do pátku tohoto týdne, případně by na přání FIA nebo FOA mohlo dojít k prodloužení termínu vyhlášení definitivní startovní listiny příštího ročníku do 1. července.

Mosley prodloužení termínu odmítl a chce postupovat tak, jak uvedl v prvním bodě. Nejdříve chce tedy podepsat nezměněnou Concordskou dohodu z roku 1998 a pak jednat o změnách. Týmy se musí přihlásit do šampionátu 2010 bez podmínek a pak můžou prosadit všechny požadované změny.

Prezident FIA týmy FOTA dále informoval, že jim všem pošle dokumentaci s výše uvedenými návrhy, kterou když podepíší, bude jejich přihláška do šampionátu 2010 bezpodmínečná.
Diskuze (95) Další článek: Lola stáhla svojí přihlášku do šampionátu 2010
13. července | Renault chystá pro Německo vylepšené přední křídlo.
11. července | Red Bull, Haas a Williams odjeli během druhého dne testů pro Pirelli v Silverstonu 257 kol.
11. července | Pro Pirelli dnes v Silverstonu testují stejně jako včera Grosjean, Kubica a Buemiho vystřídal Verstappen.
10. července | Toro Rosso stále vyšetřuje selhání zavěšení na voze B. Hartleyho v posledním tréninku.

GP Německa 2018

Pátek 20. července 2018
1. trénink 11.00–12.30
2. trénink 15.00–16.30
Sobota 21. července 2018
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 22. července 2018
Závod 15.10