Mosley: Briatore slaví předčasně, klidně kvůli němu změníme pravidla

Bývalý prezident FIA se nehodlá smířit s rozsudkem, který zneplatnil trest Flavia Briatoreho. Je přesvědčený, že federace najde cestu, jak mu znemožnit působení v motorsportu.

FIA zvažuje v soudním sporu odvolání, ale pokud by ani s tímto postupem neuspěla, jinou možnost představuje změna pravidel.

"Ta by šla udělat velmi rychle, aby měla FIA pravomoc vyloučit ze všech aktivit v motorsportu kohokoliv, kdo jednal v rozporu se základními pravidly sportu, nebo udělal něco nebezpečného," uvedl Mosley pro Times.

FIA se podle svého bývalého prezidenta nemůže vzdát, protože pokud by Briatoreho nechala jít, popřela by důvody své existence.

"Jestli nesmíme potrestat někoho za to, co udělali Briatore a Symonds, pak jsou zpochybněny samotné základy a účel FIA, protože se to týká podstaty bezpečnosti, férovosti a všech klíčových bodů našich aktivit," řekl. "Představa, že bychom řekli: ´Ó, je to v pořádku,´ je nemyslitelná."

"To by byl konec důvěryhodnosti formule 1, protože si jen těžko lze představit závažnější příklad podvádění, než to, co se stalo v Singapuru. Nejen že to bylo nečestné z hlediska podvádění, ale také to ohrozilo životy."

Mosley ale už nestojí v čele FIA, vystřídal ho Jean Todt. Proto také popírá, že by měl na vedení federace větší vliv, s Todtem si podle svých slov občas popovídá, stejně jako například s Berniem Ecclestonem, ale nesnaží se zasahovat do jeho práce. Francouz má ale na singapurskou aféru stejný názor jako Mosley, takže bude hájit předchozí postup.

Briatore je po prvním vítězství u soudu povzbuzený a dokonce pohrozil Piquetům, že je zažaluje. Podle Mosleyho by ho od Brazilců čekal takový protiútok, že by splakal nad výdělkem.

Mosley také odmítá, že by se chtěl Briatoremu mstít a že by s ním měl dlouhodobě špatný vztah. Ještě v červnu minulého roku byl prý přátelský. Ve chvíli, kdy obdržela FIA Piquetovo místopřísežné prohlášení, nešlo ale dělat nic jiného, než zahájit vyšetřování.

V rámci něj přiznal vinu Pat Symonds, ale Briatore ji odmítal. Nakonec ho usvědčil svědek X a podle Mosleyho je Briatoreho vina zřejmá.

"Není o ní pochyb," řekl. "Za prvé, Symonds by to nikdy neudělal bez Briatoreho svolení, nikdy. Za druhé, máme velmi dobré důkazy, že na té schůzce (kde byla domluvena Piquetova nehoda), byli čtyři lidé, Symonds svojí vinu písemně přiznal a následně jí popřel."

Mosley připomněl, že soud nezpochybnil závěry FIA o vině jednotlivých aktérů, ale rozhodl ve prospěch Briatoreho a Symondse na základě procedurálních pochybení.

"Bylo by šílené, kdyby tohle byl konečný výsledek. Představa, že až se usadí prach, Briatore z toho vyvázne, je šílená. To se nestane," dodal Mosley.

Další článek: V novém kabátku je také F1mag: dnes vyšlo první číslo - ZDARMA!

20:46 | Po Ericssonovi uspěl v Detroitu McLaren. Pato O'Ward vyhrál po startu z 16. místa.
11:27 | Osmihodinovka v Portimau odstartuje v neděli ve 12:00. Přímý přenos vysílá Eurosport 2 od 15:00 do 18:30, závěr závodu poté nabídne Eurosport 1 od 18:30 do 20:30. Komentují Jiří Šlégl a Martin Straka...
12. června | Marcus Ericsson vyhrál závod IndyCar v Detroitu. Pomohla mu nehoda Grosjeana. Pro Ericssona je to první vítězství od roku 2013 (GP2).
12. června | Jedna z nejhorších věcí, které se mohou v motorsportu stát... zaseknutý plynový pedál. Felix Rosenquist je při vědomí a snad ok. odkaz

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00