Mosley: Bez snižování nákladů by nám zbylo šest nebo sedm týmů

Bývalý prezident FIA lituje, že nepřesvědčoval přímo vedení automobilek.
Z formule 1 odešly za poslední rok tři automobilky a zřejmě se stáhne i čtvrtá, přesto zůstává do příštího ročníku přihlášeno 13 týmů. Bývalý prezident FIA Max Mosley tvrdí, že je tomu tak především díky snižování nákladů, které federace tolik prosazuje.

"Teď už je zřejmé, že bez návrhů na snižování nákladů, proti kterým se tolik stavěla FOTA, bychom ve formuli 1 neměli nové týmy a reálně bychom mohli očekávat 12 nebo 14 vozů na startovním roštu," uvedl Mosley pro Telegraph.

"Je pozoruhodné, že zdánlivě racionálně uvažující lidé ve FOTA mohli být tak slepí vůči dění kolem a tak tvrdě obhajovali obchodní model odsouzený k zániku."

Podle Mosleyho se formule 1 zřejmě mohla vyhnout odchodu automobilek, kdyby FOTA schválila návrh na rozpočtový strop, s kterým souhlasily všechny týmy kromě Ferrari na jednání 11. ledna 2008. Prezident FIA zůstává přesvědčený, že si rozpočtový strop do formule 1 cestu najde, i když se možná bude jmenovat jinak. Pokud mají spolu existovat udržitelné náklady a volná technická soutěž, potřebuje formule 1 rozpočtový strop.

Mosley dnes lituje, že nákladové podmínky formule 1 nevysvětloval přímo automobilkám.

"Chyby? Jednu větší jsem asi udělal," přiznal bývalý prezident FIA. "V období mezi rozhodnutími Světové rady v březnu a dubnu jsem si měl dát tu práci a navštívit výkonné ředitele všech společností. Měl jsem každému zvlášť vysvětlit, co přesně děláme a proč."

"Kdybych to býval udělal, myslím, že by s námi zůstalo BMW, možná i Toyota. Bylo by snadné jim ukázat, že s rozpočtovým stropem by dokázali to samé za mnohem méně. To byla zpráva, kterou jim šéfové jejich týmů nikdy nepředali."

Ve svém zamyšlení se Mosley vrátil také k Flaviu Briatoremu, který žaluje FIA u civilního soudu, protože odmítá doživotní zákaz působení v motorsportu za podíl na úmyslné Piquetově nehodě z GP Singapuru 2008.

"Říká, že se mu nedostalo řádného procesu, přitom se odmítl dostavit a neodvolal se," uvedl Mosley. "Ve skutečnosti sakra dobře věděl, že je vinen. Tak se obrátil na francouzský soud, vznáší různá obvinění a snaží se odvést pozornost jinam."
Další článek: Dva vítězové Grand Prix mají Lotusu pomoci na bodovaná umístění

27. února | Mercedes uveřejnil fotografii... zachycuje nové zbarvení? odkaz
26. února | Aktualizace: Alonso se nezúčastní prezentace (otázek a odpovědí médiím) při prezentaci vozu Alpine kvůli cestovním omezením.
26. února | Na Eurosportu 2 začíná první letošní závod formule E.
26. února | Fernando Alonso se nezúčastní prezentace Alpine a navazujících rozhovorů. Alpine píše o hygienických důvodech. Není zřejmé, zda jde o cestovní restrikce nebo to souvisí s jeho nedávnou nehodou.