Montoya: F1 by se měla učit z amerických závodů

Podle Juana Pabla Montoyi by se formule 1 měla inspirovat ve Spojených státech amerických v tom, jak si udržet fanoušky.
Montoya: F1 by se měla učit z amerických závodů

Kolumbijec závodil v letech 2001 až 2006 ve F1 za Williams a McLaren a nasbíral sedm vítězství. Od roku 2007 do loňska působil v populárním americkém šampionátu NASCAR, odkud pro letošní sezónu přešel do série IndyCar.

Ani ta sice neměla z pohledu návštěvnosti na růžích ustláno, a to zejména v polovině 90. let, kdy došlo k rozdělení na šampionáty IRL a CART. Čísla televizní sledovanosti v letošní sezóně však vykazují významný a trvalý vzestup. Současná technika přitom nabízí vynikající závody bez nutnosti různých podpůrných prostředků jako třeba DRS.

Šampionát je zároveň přívětivý pro fanoušky. Jezdci jsou s nimi propojeni přes sociální sítě, na všech závodech probíhají autogramiády a paddock je volně přístupný.

Právě něco z výše jmenovaného by podle Montoyi mělo být pro formuli 1 příkladem.

„Zaprvé, F1 musí změnit svůj zvuk,” řekl Montoya. „Je to těžký kompromis, protože všichni mluví o šetření peněz, o tom ale F1 nikdy nebyla.

 

Montoya: „Stále utrácejí všechny peníze na světě. Jeden tým tam by zřejmě tady mohl sponzorovat celý šampionát.“

 

Měli by se podívat na IndyCar. Myslím, že IndyCar dělá nejlepší práci ve vztahu k fanouškům. Je to pro ně něco jiného, když se mohou procházet a prohlížet si vozy. Třeba v NASCAR jezdci nikdy nejsou v garážích.

Vozy tam sice jsou, ale jezdci jsou neustále v motorhomech. Paddock F1 je neustále zavřený. Je to velmi komplikované, neexistuje žádná správná odpověď.

Ale ti, kdo to nejlépe chápou... NASCAR nejlépe chápe, že je to nakonec show. Formule 1 je velmi evropská a myslí si, že je sportem. A je to sport. Ale způsob, jakým se hraje, se musí líbit fanouškům.”

Diskuze (28) Další článek: Hlavním soupeřem Marussie je podle Bianchiho i nadále Caterham
18:52 | Valtteri Bottas nasazuje šestý motor. Dostane penalizaci 5 míst.
17:25 | Kromě Vettela odstartuje z poslední řady v Austinu také George Russell. Také on nasadí novou pohonnou jednotku.
17:23 | Americký jezdec Logan Sargeant, který závodí ve F3 za tým Charouz Racing System, se stal členem jezdecké akademie Williamsu.
22:01 | Sebastiana Vettela čeká nasazení nové pohonné jednotky a start z konce startovního pole.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink 22.00–23.00
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00