Montoya: F1 by se měla učit z amerických závodů

Podle Juana Pabla Montoyi by se formule 1 měla inspirovat ve Spojených státech amerických v tom, jak si udržet fanoušky.
Montoya: F1 by se měla učit z amerických závodů

Kolumbijec závodil v letech 2001 až 2006 ve F1 za Williams a McLaren a nasbíral sedm vítězství. Od roku 2007 do loňska působil v populárním americkém šampionátu NASCAR, odkud pro letošní sezónu přešel do série IndyCar.

Ani ta sice neměla z pohledu návštěvnosti na růžích ustláno, a to zejména v polovině 90. let, kdy došlo k rozdělení na šampionáty IRL a CART. Čísla televizní sledovanosti v letošní sezóně však vykazují významný a trvalý vzestup. Současná technika přitom nabízí vynikající závody bez nutnosti různých podpůrných prostředků jako třeba DRS.

Šampionát je zároveň přívětivý pro fanoušky. Jezdci jsou s nimi propojeni přes sociální sítě, na všech závodech probíhají autogramiády a paddock je volně přístupný.

Právě něco z výše jmenovaného by podle Montoyi mělo být pro formuli 1 příkladem.

„Zaprvé, F1 musí změnit svůj zvuk,” řekl Montoya. „Je to těžký kompromis, protože všichni mluví o šetření peněz, o tom ale F1 nikdy nebyla.

 

Montoya: „Stále utrácejí všechny peníze na světě. Jeden tým tam by zřejmě tady mohl sponzorovat celý šampionát.“

 

Měli by se podívat na IndyCar. Myslím, že IndyCar dělá nejlepší práci ve vztahu k fanouškům. Je to pro ně něco jiného, když se mohou procházet a prohlížet si vozy. Třeba v NASCAR jezdci nikdy nejsou v garážích.

Vozy tam sice jsou, ale jezdci jsou neustále v motorhomech. Paddock F1 je neustále zavřený. Je to velmi komplikované, neexistuje žádná správná odpověď.

Ale ti, kdo to nejlépe chápou... NASCAR nejlépe chápe, že je to nakonec show. Formule 1 je velmi evropská a myslí si, že je sportem. A je to sport. Ale způsob, jakým se hraje, se musí líbit fanouškům.”

Diskuze (28) Další článek: Hlavním soupeřem Marussie je podle Bianchiho i nadále Caterham
10:48 | Da Costa získal pole position pro první závod formule E, Vandoorne pátý, Massa po červených vlajkách devatenáctý. Závod od 13:00 na Eurosportu.
10. prosince | Zajímavé. Podle webu odkaz míří bývalý šéf Porsche v LMP1 Andreas Seidl do vedení McLarenu.
7. prosince | Oprava: Gala FIA zdá se už teď. odkaz
6. prosince | Toto Wolff prozradil, že si při oslavách titulu poranil přední zkřížený vaz.