Montezemolova vánoční přání: lepší okruhy, více testů a třetí auta

Prezident Ferrari Luca di Montezemolo pohovořil při hodnocení sezóny o věcech, které mu na formuli 1 vadí. Zaměří se na jejich změnu.
Montezemolova vánoční přání: lepší okruhy, více testů a třetí auta

"Doufáme, že příští rok bude sezóna stejně dobrá jako ta letošní, a ne jako v roce 2009, kdy byl šampionát jako omámený. Malé týmy? Upřímně se domnívám, že by bylo lepší, kdybychom mohli nasazovat třetí auto, než abychom vídali vozy, které by se trápily i v GP2. Je to myšlenka, kterou budeme v budoucnu znovu usilovně prosazovat," řekl Montezemolo.

O třetích monopostech hovoří Scuderia již několik let a v úmyslu je má prosadit jako zákaznické vozy pro malé stáje. Při současném počtu týmů na startovním roštu je ale úspěch této vize Ferrari velmi nepravděpodobný.

Kromě nových týmů působí Montezemolovi trauma také sterilní tratě. "Co se týče nových okruhů, musím říct, že by bylo lepší, kdyby se věnovalo více pozornosti závodům a možnostem pro předjíždění a méně úsilí krásné architektuře," uvedl.

Do třetice by prezident Ferrari uvítal, kdyby týmy formule 1 mohly testovat více než jen před sezónou. "Musíme uvolnit to absurdní omezení testů," deklaroval. "Formule 1 je jediný sport, v kterém nemůžete trénovat. Je to jako chtít po Realu Madrid, Milánu nebo Interu, aby jejich hráči hráli v dešti v botách s hladkými podrážkami, nebo aby se nezahřívali před zápasy Ligy mistrů."

Jedno přání z oblasti fungování formule 1 jako sportu se ale Montezemolovi letos už splnilo, postaral se o to bývalý šéf Ferrari Jean Todt, který nyní stojí v čele FIA. "Naštěstí bylo zrušeno pravidlo zakazující týmové příkazy, bylo skutečně pokrytecké. Vždy byly součástí tohoto sportu a ti, kdo závodí pro Ferrari, to dobře věděli. FIA funguje pod vedením Jeana Todta dobře a toto rozhodnutí to potvrzuje," uzavřel.

Diskuze (53) Další článek: HRT: Nebýt nezkušených pilotů, mohli jsme být nejlepší z nováčků
16:32 | Zdá se, že Ticktum má smůlu. Účastní se zimní asijské F3, ale body za super licenci podle Autosportu nedostane. FIA totiž požaduje, aby měla série alespoň 5 závodů a tato má jen 3.
10:49 | Kuan-jü Čou bude vedle závodění ve F2 pracovat jako vývojový jezdec Renaultu. Čínský závodním prošel Jezdeckou akademií Ferrari.
21. ledna | HWA bude spolupracovat ve F2 s týmem Arden. Šance pro juniory Mercedesu...
20. ledna | Objevují se spekulace, že manažerem Micka Schumachera bude N. Todt.