Montezemolo: Gilles Villeneuve byl úžasný, ale nejlepší je Alonso (+video)

Montezemolo: Gilles Villeneuve byl úžasný, ale nejlepší je Alonso (+video)

Prezident Ferrari Luca di Montezemolo si ku příležitosti výročí úmrtí Gillesa Villeneuva dovolil malé historické srovnání. Po některých věcech se mu stýská.

V úterý uplynulo 30. let od tragické smrti Gillesa Villeneuva, což si Ferrari připomnělo na trati ve Fioranu. Do vozu 312 T4 legendární kanadského pilota posadilo jeho syna Jacquesa Villeneuva.

Při této příležitosti se ohlédl do historie Luca di Montezemolo. "Villeneuve byl úžasný, co se momentální síly týče. Ale pak kvůli svému temperamentu ztrácel body, což mělo dopady na jeho pozici v šampionátu na konci sezóny. Alonso je, hlavně v závodech, nejlepším jezdcem na světě."

"Gilles dával publiku to, co chtělo. A o šampionát se nestaral, bral to závod po závodě. Možná jsem k němu neměl tak blízko jako k některým mým dalším jezdcům, jako byli Lauda, Regazzoni nebo Reutemann."

"Vzpomínám si, jak mi Enzo Ferrari řekl, že si v závodech sněžných skútrů v Kanadě všiml mladíka s velkým temperamentem a talentem. Byl to mimořádný jezdec a člověk. Neměli bychom zůstat uzavřeni v minulosti, ale když se podíváte na fotbal, formuli 1, Itálii a politiku, tenkrát byly mezilidské vztahy jiné a lepší."

A poměry se změnily natolik, že by jezdec s podobnými vlastnostmi, jako měl Gilles Villeneuve, dnes místo u Ferrari zřejmě už nezískal. Závodit srdcem nestačí. "S tím, jak to dnes ve formuli 1 chodí, by u Ferrari místo pro nedisciplinovaného jezdce nebylo," potvrdil Montezemolo.

Viceprezident maranellské automobilky Piero Ferrari doplnil: "Gilles měl agresivní jezdecký styl, ale vůči svým soupeřům nikdy nebyl nekorektní. Dnes je všechno jinak, všechno se omezuje, hlavně vozy. Pokud by dnes jezdec jezdil agresivně, tak by byl pravděpodobně pomalý, protože teď potřebujete speciální styl, abyste zajížděli rychlé časy."

Na kanadského pilota zavzpomínal také Mauro Forghieri, jenž za jeho éry působil jako technický ředitel Ferrari. "Neúčastnil se šampionátu, prostě jen závodil v každém závodě, to mu stačilo. Závodil v narychlo sestaveném šasi, protože v té době nás bylo jen 162, včetně Commendatoreho (Enzo Ferrari), a neměli jsme čas stavět nová auta. Ty vozy byly fyzicky náročné na řízení a dnes byste s nimi závodit nemohli."

Doporučujeme

Články odjinud