Montezemolo: Alonso je pořád nejlepší, s Hamiltonem ho nikdy nespojíme

Luca di Montezemolo slaví 20 let v čele Ferrari a při této příležitosti komentoval současnou situaci nejen ve formuli 1.
Montezemolo: Alonso je pořád nejlepší, s Hamiltonem ho nikdy nespojíme

Jako první musel Montezemolo na tradičním setkání s novináři ve Fioranu vyvracet, že se chystá pustit do politiky. Jeho dopis, v němž kritizoval současné poměry v Itálii, nebyl oznámením kandidatury na jakoukoliv politickou funkci.

Úspěchy automobilky
Montezemolo tak zůstává v čele automobilky Ferrari, kterou vede už 20 let. Připomněl, že v roce 1993 produkovalo Maranello 2300 aut ročně a letos 7300, což mimo jiné znamená zdesetinásobení obratu společnosti. Za stejnou dobu navýšilo Ferrari svůj počet zastoupení z 20 zemí na 57.

Neúspěchy F1
Zatímco čísla automobilky dělají jejímu prezidentovi radost, s formulí 1 je to už horší. Poslední titul získala Scuderia v roce 2008 a letos byla prvenství velmi daleko.

"Jsem velmi zklamaný našimi výsledky v sezóně 2011, to nepopírám, ale pracujeme na tom, abychom se vrátili na čelo," řekl. "Musím přiznat, že tým bude pod velkým tlakem. Musí se dostat z těžké situace..."

Montezemolo potvrdil, že mají techničtí pracovníci Ferrari jeho důvěru. Na otázku o Adrianu Neweym, jenž staví vítězné monoposty pro Red Bull, pak odpověděl: "Setkání, které jsem s ním měl v roce 1997, nebylo zrovna dobré. Jeho manželka měla Itálii za zemi třetího světa. Ale pokud by byl znovu k dispozici a změnil by názor na naší zemi, tak proč ne?"

Jezdci
V obtížné situaci bude příští rok Felipe Massa, protože pojede o prodloužení smlouvy. "Nebyli jsme s ním spokojení a on nebyl spokojený sám se sebou," řekl prezident Ferrari o brazilském jezdci. "Ale věřím, že až dostane auto, které dokáže rychleji zahřívat pneumatiky, bude znovu konkurenceschopný."

Montezemolo ale otevřeně přiznal, že si Ferrari mapuje situaci na trhu s jezdci a zkoumá své možnosti. Úvahy o výměně pilota po příštím roce se ale týkají jen Massy, s Alonsem jsou v Maranellu naprosto spokojení. Z ostatních jezdců má Montezemolovy sympatie Vettel. "Je to chytrý kluk. Líbí se mi jeho vystupování, a když si mám vybrat mezi stejně schopnými jezdci, volím toho chytřejšího. Ale přesto bych Alonsa ani dnes za nikoho nevyměnil, protože je pořád nejlepším jezdcem ve startovním poli," dodal.

Kdo by se mohl stát Alonsovým kolegou v roce 2013, pokud se Ferrari rozloučí s Massou, zůstává ve hvězdách, ale je jisté, že to nebude Lewis Hamilton. "Chybovat je lidské, ale opakovat tu stejnou chybu by bylo ďábelské," řekl Montezemolo v narážce na nefungující spojení Alonsa a Hamiltona u McLarenu v roce 2007. Z ostatních jezdců Montezemolo vyzdvihl ještě letošní výkony Jensona Buttona, pochvalu si zasloužil za poslední dva roky také Nico Rosberg. Na závěr vyjádřil naději, že se bude moci vrátit do formule 1 Robert Kubica. "Problém s jezdci je jediný problém, který nemáme," uzavřel.

FOTA, pravidla, budoucnost...
Prezident Ferrari zmínil, že Scuderia opustila Asociaci týmů F1, protože už "byla unavena kompromisy. Je to klub, ve kterém se musí všichni podřídit pravidlům, jinak se nic neudělá." O nové Concordské dohodě bude jednat s Ecclestonem, který "vždy měl velké uznání pro roli Ferrari ve formuli 1."

Mezi dlouhodobé cíle italské automobilky stále patří omezení podílu aerodynamiky na celkové výkonnosti vozů formule 1 a navýšení počtu testů v sezóně (příští rok bude jeden). Ráda by také viděla třetí vozy postavené velkými týmy a provozované těmi malými.

Monopost 2012
Montezemolo neoficiálně oznámil, že nový vůz pro příští rok představí Ferrari 3. února, oficiální potvrzení data má přijít během tradičního lednového setkání v Madonně di Campiglio. V prezidentovi Ferrari nové auto vyvolává důvěru, "protože je to inovativní projekt, u něhož je vidět, že pozornost byla věnována detailům."

Další článek: Náš čas se blíží, říká Button

11:15 | Dnes a zítra pokračují testy 18palcových pneumatik. V Imole jezdí Mercedes. Za volantem je dnes Hamilton.
18. dubna | Incident mezi Bottasem a Russellem bez trestu. Podle nich Bottas držel linii, nechal místo na úrovni šířky vozu. Jednalo se s ohledem na podmínky o závodní incident.
18. dubna | Před sportovní komisaře jdou i Stroll a Gasly za incident ve 2. zatáčce 11. kola.
18. dubna | V Imole začalo pršet... zatím hlavně nad částí okruhu.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen