Monopost RB8 má opět sloužit těm nejvyšším ambicím

Zopakovat drtivou dominanci svého předchůdce nebude jednoduché. Rakouský tým ovšem doufá, že letošek proběhne v podobném stylu jako loňská sezona.
Monopost RB8 má opět sloužit těm nejvyšším ambicím

Christian Horner patří i přes svůj relativně nízký věk jedním z nejúspěšnějších šéfů týmů současné formule 1. Ze všeho nejraději by svou osmou sezonu u Red Bullu proměnil ve zlatý hattrick. 

"Naše cíle jsou jednoduché. Pokusit se obhájit oba tituly ve stejném stylu jako loni. Samozřejmě jsme si vzhledem k loňským úspěchům nasadili laťku hodně vysoko. Neustále se ale snažíme posouvat dopředu a zlepšovat se. Neovlivníme, co dělají naši soupeři, někteří jsou vskutku úctyhodní. Soustředíme se proto sami na sebe a v Melbourne uvidíme, jak dobře se jednotlivé týmy připravily.

Na startovní rošt se letos postaví šest mistrů světa. McLaren má velmi silný tým a dva jezdce světové extratřídy. O schopnostech Fernanda Alonsa také nikdo nepochybuje a také tým Ferrari budí respekt. Vrátil se Kimi Räikkönen a Mercedes vypadá, že udělal velký pokrok. Myslím si tedy, že formuli 1 čeká úžasný rok. Red Bull Racing rozhodně nebude mít v cestě k boji o titul na růžích ustláno," řekl Horner.

Osmatřicetiletý Brit také vkládá velkou důvěru ve svou jezdeckou dvojici, kterou opět tvoří Sebastian Vettel a Mark Webber. Prvně jmenovaný má podle něho stále potenciál ke zlepšení. S přibývajícími zkušenostmi prý bude stále hůře k poražení. Tolik potřebnou motivaci Webberovi dodalo vítězství ve Velké ceně Brazílie loni v listopadu. 

Sebastian Vettel je známý tím, že své vozy častuje familiérními ženskými jmény. Jak tedy bude říkat monopostu RB8?

"Upřímně, ještě nic vymyšleného nemám! Loňské jméno jsme vymysleli v týdnu před prvním závodem. Máme několik horkých kandidátů, ale nic ještě není rozhodnuto! Lidé si často myslí, že piloti celou zimní přestávku stráví nějak aktivně. Že když se živíme bláznivými věcmi, jsme blázni i v běžném životě. Abych ale řekl pravdu, když přes rok tolik cestujete, o to víc si pak užíváte relaxace. I obyčejné sezení u televize je pak vysvobozením. Je důležité dobít si baterky, abyste se do práce mohli vrátit svěží. Přes Vánoce jsem tedy byl s rodinou a přáteli, pak jsem si čas od času zalyžoval - napadla obrovská kvanta sněhu, takže to bylo parádní. Brzy v lednu pak přijde čas na trénink a fyzické přípravy. Musíte si totiž dávat pozor, abyste se zbavili nadbytečných kil, která přes Vánoce můžete nabrat," řekl Vettel.

Bernie Ecclestone se nechal slyšet, že by byl raději, kdyby Red Bull ve své dominanci zvolnil. 

"Pochopitelně doufám, že se bude mýlit! Víte, na rozdíl od jiných sportů tady na začátku každého roku začínáte od nuly. Když jste třeba v tenise na prvním místě žebříčku, máte vybudovaný jistý náskok. Ve formuli 1 jsme ale na začátku každého roku vždy na nule. Všichni mají stejnou šanci, všichni budují nové vozy. Dokud se s nimi nedostaneme na trať, nedokážeme dobře odhadnout, jak na tom jsme. Uvidíme, ale věřím nám. Doufám, že s vozem RB8 strávíme několik úspěšných testovacích dnů," řekl nejmladší dvojnásobný mistr světa v historii formule 1.

Mark Webber patřil k hlavním hráčům v boji o titul v sezoně 2010, loni jako by poněkud zažil ústup ze slávy. Letos by se ovšem rád vrátil zpět do vítězných kolejí, měl by k tomu pomoci i povzbuzující triumf z posledního závodu v Brazílii.

"Loňská sezona v mém podání nepatřila k těm úžasným, nebyla ale ani nijak tragická. V šampionátu jezdců jsem skončil třetí s nepříliš velkou ztrátou na Jensona. Závěr sezony nemohl být lepší, vítězství v Brazílii a další dobré výsledky jistě pomohou. Jako sportovci se pořád zlepšujeme a ročník 2012 pro mě představuje skvělou příležitost. Po voze RB8 jme chtěli, aby byl co nejlépe ovladatelný. S motorem není problém, Renault odvádí dobrou práci. Potřebujeme být ovšem silní i po stránce aerodynamiky. Musíme docílit toho, aby byl nový monopost silný na všech typech okruhů a za všech teplot. Zároveň se musíme naučit správně zacházet s pneumatikami, to bylo už loni klíčové. Musíme se naučit žít bez výfuků foukajících na difuzory, což bývala naše velká zbraň. Uvidíme, jaký vliv to bude mít pro letošní sezonu," nechal se slyšet Webber. 

Další článek: Red Bull RB8

18:12 | Ještě je to trochu daleko, ale pro závodní víkend se očekávají nižší teploty (kolem 24 °C) a hlavně déšť.
22. června | Nico Hülkenberg se oženil. Vzal si dlouholetou přítelkyni Egle Ruskyte.
21. června | Tip: Pokud cestujete, nebo chytáte nějakou zahraniční televizi, může se hodit přehled kanálů, které ve světě vysílají F1: odkaz
20. června | Cunoda po nehodě a výměně převodovky odstartuje z boxové uličky.

GP Štýrska 2021

Pátek 25. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 26. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 27. června 2021
Závod 15.00