Mohl se závod vyvíjet jinak, nebýt nepovedeného pit stopu Vettela?

Sebastian Vettel zajel ve 39. kole z prvního místa k mechanikům. Valtteri Bottas se před něj těsně dostal. Ferrari se nepovedla zastávka. Kdyby byl pit stop v pořádku, zůstal by Vettel před Bottasem?

Sebastian Vettel neměl ideální zastávku. Po návratu na trať se propadl za Bottase, kterého se pak snažil předjet celou třetinu závodu. Nakonec se mu to povedlo a po startu ze 4. místa dojel 2.

Vettel se ale vrátil na trať na čerstvých ultraměkkých pneumatikách jen asi 9 sekund za Hamiltona. Je poměrně reálné očekávat, že by Hamiltona do konce závodu dojel.

Dojet neznamená předjet. Samozřejmě nevíme, zda by dokázal Hamiltona předjet. Brit měl o 10 kol čerstvější pneumatiky než Bottas.

Ferrari se v případě Vettela (ale i první zastávky Räikkönena) pit stop zrovna nepovedl. Vettel byl v boxech 23,111 sekund. Räikkönen tam byl o kolo dříve 21,829 sekund, ale i to byla spíše pomalejší zastávka. Vettel tak v boxech ztratil nejméně 1,3 s.

Je ale otázkou, zda by se Vettel vrátil před Bottase, pokud by zastávka v boxech proběhla normálně.

V tomto případě šlo spíše o kombinaci dvou faktorů – nepovedené zastávky a také pozdního zajetí do boxů. Před svou zastávkou měl Vettel na Bottase náskok 20,708 sekund, což bylo málo.

Bottas v inkriminovaných kolech (38. a 39.) zajížděl nejrychlejší kola závodu. Ve 39. kole dokonce zajel své absolutně nejrychlejší kolo.

Kdyby Vettel stavěl o kolo dříve, měl by náskok 21,8 s, což by v kombinaci s lepší zastávkou na Bottase už možná stačilo. O kolo dříve měl Vettel náskok dokonce 22,9 s.