Mít svůj vlastní tým byla chyba, přiznává Prost

Čtyřnásobný mistr světa Formule 1 Alain Prost se nechal slyšet, že největší chybou, kterou ve své kariéře udělal, bylo založení vlastního týmu.
Mít svůj vlastní tým byla chyba, přiznává Prost

Prost na začátku roku 1997 koupil tým Ligier a přejmenoval jej na Prost Grand Prix. Hned ve druhém závodě přišel úspěch, když v Brazílii dojel Olivier Panis na třetí pozici. O pár závodů později pak Francouz vylepšil nejlepší umístění týmu, když ve Španělsku obsadil druhou příčku.

O dva roky později dokázal tento úspěch zopakovat ve Velké ceně Evropy Jarno Trulli, ovšem to byl pro tým Prost vrchol. V roce 2000 tým vůbec nebodoval a na konci sezóny 2001 ve F1 své účinkování skončil. Poslední tři závody v jeho voze přitom spolu s Heinzem-Haraldem Frentzenem absolvoval český pilot Tomáš Enge.

„V prvních třech měsících života týmu jsme měli pár velmi dobrých výsledků a téměř jsme i vyhráli závod,” řekl Prost v rozhovoru pro AUTO magazín.

Prost Grand Prix

- Počet startů: 83
- První závod: GP Austrálie 1997
- Nejlepší umístění v Poháru konstruktérů: 6. místo (1997)
- Počet pole position: 0
- Počet vítězství: 0
- Počet umístění na stupních vítězů: 3
- Poslední závod: GP Japonska 2001

„Rodině a přátelům jsem ale řekl, že jsem mrtvý muž. Věděl jsem to od začátku. Věděl jsem, že F1 velmi dobře znám.”

„Jestli jsem v životě udělal chybu, tak tuhle. Lepší by bylo se do toho nepouštět. Neměl jsem se o tom rozhodovat na poslední chvíli.”

„Už dva dny před tím, než jsem podepsal smlouvu, jsem do toho nechtěl jít. S Peugeotem jsme ale měli plán, podle kterého jsme měli pět let dostávat zdarma motory a měli jsme slíben i velký vývoj.”

„Dva dny před podpisem se pak vrátili a najednou z toho byly jen tři roky a já musel za motory platit... Nakonec jsem byl rád, že jsem skončil.”

Prost zároveň prozradil, že ještě předtím s Ayrtonem Sennou přemýšleli o tom, že založí tým, ve kterém bude Senna závodit, a Prost mu šéfovat.

„Je to vtipné, protože asi tak týden před tou nehodou (GP San Marína v roce 1994, kde Senna přišel o život), jsme si telefonovali,” dodal Prost.

„Řekl jsem Ayrtonovi, 'víš co, bylo by vtipné, kdybych měl jednoho dne tým a ty bys byl můj jezdec'. Smáli jsme se tomu. Už tehdy, na začátku sezóny 1994, jsme mluvili o tom, že koupíme Ligier. Bylo by to skvělé.”

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Mercedes: Naše špatné starty mají více důvodů, nelze určit trend