Místo titulu přišla smrt. Před 60 lety se na Monze odehrála nejhorší nehoda v historii F1

Je to 60 let, co na Monze došlo k tragické nehodě Wolfganga von Tripse.

Místo titulu přišla smrt a jedna z nejhorších nehod v historii motorsportu. 

Wolfgang von Trips (celým jménem Wolfgang Alexander Albert Eduard Maximilian Reichsgraf Berghe von Trips) se narodil v roce 1928 v Kolíně nad Rýnem a pocházel z šlechtického rodu z Porýní.

V roce 1956 se pokoušel debutovat ve formuli 1, k čemuž ale došlo reálně až o rok později.

Parabolica bude přejmenovaná na Curva Alboreto

Parabolica bude přejmenovaná na Curva Alboreto

Jeho nejlepší sezónou byla nepochybně ta v roce 1961. „Taffy“, jak mu přezdívali přátelé, vyhrál s Ferrari v Zandvoortu a Silverstonu. Kromě toho měl v sezóně, která tehdy čítla jen devět závodů, na kontě také dvě druhá místa z Belgie a Německa. 

Na Monzu tak von Trips přijížděl jako lídr šampionátu. Velká cena Itálie byla v roce 1961 předposledním závodem sezóny. F1 po Monze čekal ještě závod za velkou louží na okruhu Watkins Glen.

Jestli by tehdy Wolfgang von Trips své tažení dotáhl do zdárného konce a stal se mistrem světa formule 1, se už nikdy nedozvíme. 

Velká cena Itálie 1961

Von Trips měl na Monzu smíšené vzpomínky. V roce 1956 se v tréninku v Curva Grande zlomilo jeho řízení a poslalo ho na stromy rychlostí 190 km/h. Víkend pro něj tehdy skončil a na skutečný debut ve F1 si musel počkat do další sezóny. O rok později získal v Monze své první stupně vítězů, ale v dalším roce narazil v prvním kole do BRM Harryho Schella a závod pro něj skončil.

Třetí nehoda v chrámu rychlosti se mu stala osudnou. 

Závod na desetikilometrové trati začal v 15:00. Ano, tehdy se v Monze jelo naposledy na slavném klopeném ovále.

Von Trips startoval se svým „žraločím ferrari“ z pole position, ale na startu se propadl. Částečně i proto, že Ferrari používalo pro rovinky dlouhé převody a na startu závodu tak rudé monoposty ztrácely.

Před jezdce Ferrari se dostal Jim Clark, který startoval ze sedmého místa. V zatáčce Parabolica boural se svým lotusem Gerry Ashmore a těžce se zranil. To nejhorší mělo ale teprve přijít. 

V polovině druhého kola byl Clark už zase za von Tripsem, který se pokoušel dojet vedoucí trojici. Za svými zády měl však Clarka, o němž možná vůbec nevěděl. 

„Chystal jsem se ho předjet a moje přední kola byla téměř v úrovni jeho zadního kola, když začal brzdit,“ popsal později Clark.

V rovince, která jezdce přivádí do Parabolicy, došlo k drobnému kontaktu. Ferrari von Tripse bylo vymrštěno ven z trati přímo do diváků.

Von Trips vyletěl z auta a na místě zemřel. Jeho vůz zabil 11 lidí na místě a další čtyři podlehli svým zraněním později v nemocnici. 

Závod i přes nehodu pokračoval. Údajně proto, aby diváci hromadně neodcházeli domů a neucpali silnice v okolí okruhu a neznemožnili tak záchranné práce.

Vyhrál Phil Hill, který se následně stal také mistrem světa.  

Další článek: Cunodu překvapilo, že zůstává u AlphaTauri

12:46 | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
11:48 | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00