Místo Hondy německý hřebec? Red Bull je blízko dohody s Porsche

Vozy Red Bullu by mohly od roku 2026 pohánět motory, které Red Bull postaví společně s Porsche.
Foto: Getty Images / Dan Istitene
Místo Hondy německý hřebec? Red Bull je blízko dohody s Porsche  | Foto: Getty Images / Dan Istitene

Není žádným tajemstvím, že Audi a Porsche zvažují vstup do formule 1. Už delší dobu se spekuluje, že by se Porsche mohlo spojit s Red Bullem.

Vozy druhého nejlepšího týmu loňské sezóny budou i nadále pohánět motory Honda. Red Bull si je měl původně vyrábět sám, ale nakonec je bude i nadále vyrábět Honda v Japonsku.

Japonská automobilka ale už není sponzorem Red Bullu, který si za pohonné jednotky platí. Trápit ho to nemusí, v posledních dnech představil velmi lukrativní sponzorské smlouvy.

Už za dva týdny bude první část pohonných jednotek zmrazena a zůstane to tak až do roku 2025. Na jaře 2026 se rozezní nové pohonné jednotky.

Podle Motorsport-Total.com je dohoda mezi Red Bullem a Porsche už v podstatě hotová. Čeká se jen na schválení dozorčích orgánů koncernu VW. Oznámení by pak mohlo přijít možná už v průběhu března.

Porsche by pak figurovalo jako dodavatel pohonných jednotek. Red Bull buduje v Milton Keynes společnost Red Bull Powertrains, která měla původně vyrábět pohonné jednotky Honda, ale nakonec se plně soustředí na vývoj těch nových. 

Dohoda s Porsche by ke zrušení továrny zřejmě nevedla, spíše naopak. Postavit pohonnou jednotku formule 1 zcela v Německu je drahé kvůli vyšším mzdám a přísnějším zákonným předpisům pro přesčasy než v Anglii, kde sídlí velká část motoristického průmyslu. Navíc je vždy výhodnější stavět vůz i motor pod jednou střechou. Je však možné, že by se část vývoje pohonné jednotky realizovala také v továrně Porsche v německém Weissachu. 

Světová rada motorsportu FIA v prosinci potvrdila, že MGU-H bude vyřazen, ale stávající 1,6litrový motor V6 bude zachován v kombinaci se zvýšeným elektrickým výkonem a zavedením rozpočtového stropu pro vývoj pohonné jednotky.

Pokud Porsche vstoupí do F1 a Mercedes z ní neodejde, bude to z pohledu dějin v jedné malé a nevýznamné souvislosti pikantní. Proti sobě budou stát Mercedes a Porsche. Dvě německé automobilky s kořeny v Česku. Duchovní otec stříbrných šípů Alfred Neubauer se narodil v Novém Jičíně. Ferdinand Porsche zase ve Vratislavicích nad Nisou, kde se nyní nachází muzeum. Jednoho dne tam možná uvidíme i monopost Red Bullu...

Další článek: Mercedes představil vůz pro sezónu 2022

Témata článku: , ,

Aktuality

10:30 | Kubica po přechodu Orlenu k AlphaTauri nejspíše končí ve F1. Nekončí ale v motorsportu. Bude jezdit pro tým WRT v letošní sezóně WEC v kategorii LMP2. Tým potvrdil také Louise Delétraze. Třetím jezdcem ve voze 41 bude Rui Andrade. 
20:36 | Ve věku 80 let zemřel vítěz dvou grand prix Jean-Pierre Jabouille. Do historie se zapsal jako první vítěz s přeplňovaným motorem ve F1. 
19:33 | Red Bull má zítra v 15:00 prezentaci a očekává, že potvrdí spolupráci s Fordem... 
1. února | Jean Alesi se stal šéfem okruhu Paula Ricarda.. 

Začátek sezóny

Prezentace
Red Bull 3. února
Williams 6. února
Alfa Romeo 7. února
AlphaTauri 11. února
Aston Martin 13. února
McLaren 13. února
Ferrari 14. února
Mercedes 15. února
Alpine 16. února
Testy Bahrajn
1. den 23. února
2. den 24. února
3. den 25. února