Michelin: Formule 1 je zklamáním a trochu nás štve, napravili bychom to

Sportovní šéf Michelinu Pascal Couasnon potvrdil zájem své firmy o návrat do formule 1 už v roce 2014 a vyvrátil některé nepravdivé spekulace.
Michelin: Formule 1 je zklamáním a trochu nás štve, napravili bychom to

Zájem Michelinu o formuli 1 je podle Couasnona skutečný, ale zatím zůstává jen u něj. "Můžu vám potvrdit, že není domluvené žádné jednání s Berniem Ecclestonem," řekl pro Le Figaro.

"Moc dobře neznám svět formule 1, ale všichni tito lidé se tak trochu drží v šachu. Jestli přijdou jednání, povedeme je s FIA, Ecclestonem, ale také za přítomnosti týmů."

K rozhovorům tedy nedošlo ani v případě FIA, která má hlavní slovo. "Vyslali jsme jim vzkazy, stejně tak jako široké veřejnosti. Naše pozice je proto známá. Pokud souhlasí s jednáním, abychom zjistili, jak se dají pneumatiky používat a prezentovat jinak, jsme na to připraveni," deklaroval Couasnon.

Michelin totiž zásadně nesouhlasí s tím, jakou roli teď hrají pneumatiky v královně motorsportu. "Formuli 1 samozřejmě pozorně sledujeme, ale způsob, jakým je dnes prezentována, se nám vůbec nelíbí."

"Je pro mě zklamáním a tak trochu mě štve. Tím, že se budou pneumatiky měnit každých pár kol, nebo dokonce každých pár zatáček, není dobrou vizitkou pro výrobek tak důležitý pro automobily."

Právě aby formule 1 byla reprezentativnější ve vztahu k silničním vozům, chtěl by Michelin také zvětšení kol z 13palcových na 18palcová, i když se mělo za to, že od tohoto požadavku ustoupil.

"Jednou z výzev bude se přiblížit špičkovým vozům. Jestli je formule 1 připravena přejít na 18palcová kola, už běžíme! Byla by to určitě jedna z důležitých podmínek zapojení," upozornil Couasnon.

Od čeho ale Francouzi opravdu upustili, je požadavek na konkurenci. "Vždy jsme říkali, že nás přítomnost konkurenta zajímá. Ale v tomto bodě jsme dospěli k vývoji, jeho nepřítomnost, která v minulosti byla překážkou, už jí není. Dnes jsme připraveni do toho jít sami, pokud v tom bude technická výzva, i když to bude monopol."

A podle sportovního šéfa francouzské značky je pořád čas na jednání a konečné rozhodnutí. "Určitě přijde chvíle, kdy už to nebude možné. Taky musíme mít čas na výrobu pneumatik. Řekněme, že na konci října by už asi bylo pozdě..."

Další článek: Red Bull není neporazitelný, ale začíná být pozdě, říká Hamilton

14:51 | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.