Mezinárodní automobilové federaci musíme důvěřovat, nic jiného nám nezbývá, říká Vasseur | Foto: Getty Images / Robert Cianflone

Foto: Getty Images / Robert Cianflone

Mezinárodní automobilové federaci musíme důvěřovat, nic jiného nám nezbývá, říká Vasseur

Šéf Ferrari Frédéric Vasseur tvrdí, že je nutné Mezinárodní automobilové federaci i nadále důvěřovat, a to navzdory všem probíhajícím kauzám. Podle Francouze neexistuje jiná volba.

Ačkoliv je FIA ve vztahu k motorsportu primárně řídícím orgánem řady automobilových šampionátů (včetně F1), v poslední době federace řeší hodně kauz, které se sportovní stránkou příliš nesouvisí.

Její prezident byl Muhammad bin Sulajim byl vyšetřován oddělením FIA pro dodržování pravidel, když proti němu byla prostřednictvím nespecifikovaného informátora vznešena dvě obvinění.

Jedno se týkalo údajného ovlivňování výsledků GP Saúdské Arábie 2023, druhé zásahu proti homologaci dráhy v Las Vegas – v obou případech byl však Bin Sulajim Etickou komisí FIA očištěn s tím, že se nenašly žádné důkazy o tom, že by se dopustil něčeho nekalého.

Nově pak FIA čelí žalobě ze strany Susie Wolffové, šéfky dívčího seriálu F1 Academy. Britka podala na FIA trestní oznámení kvůli tomu, že řídící orgán vloni v prosinci zahájil vyšetřování v otázce možného střetu zájmů mezi ní, jakožto zaměstnankyní FOM (Formula One Management), a jejím manželem Totem Wolffem, šéfem týmu F1 Mercedes. 

Vyšetřování mělo být zahájeno kvůli stížnosti jiných týmových šéfů, nicméně poté, co všechny stáje F1 vydaly prohlášení, že manželé Wolffovi mají v tomto jejich důvěru, FIA věc uzavřela s tím, že je vlastně vše v pořádku.

V kontextu všech těchto kauz však šéf Ferrari Frédéric Vasseur tvrdí, že týmům F1 nezbývá nic jiného než Mezinárodní automobilové federaci i nadále věřit.

„Nemyslím si, že máme jinou možnost než mít důvěru. Nevíme, kdo byl oznamovatelem a co bylo jeho cílem (v případě kauz šéfa FIA, pozn. red.). Nechtějte po nás, abychom v tomto měli nějaký názor. Musíme si být jisti systémem,“ uvedl Vasseur, kterého cituje Autosport.

Francouz také naznačil, že fanoušky tyto záležitosti příliš nezajímají a že jde spíše o mediální kauzy.

Trochu jiný názor má v tomto směru šéf McLarenu Zak Brown, podle kterého by se podobné situace měly řešit více otevřeně.

„Všechny věci, které v poslední době vyšly najevo, jsou velmi vážné. Žijeme v roce 2024, ne v roce 1984, což znamená naprostou transparentnost,“ nechal se slyšet Brown.

„Musíme zajistit, aby se věci děly transparentně a skutečně nezávisle. Myslím, že každý by měl transparentnost uvítat,“ dodal boss McLarenu.

Výkonný ředitel stáje RB Peter Bayer, který byl v nedávné minulosti významným pracovníkem FIA, ale poukazuje na to, že ne všechny informace mohou být veřejné.

„Myslím, že se budeme muset pokusit pochopit, kde můžeme mít transparentnost, protože pokud jde o jednotlivá témata nebo stížnosti, které přicházejí prostřednictvím horké linky pro oznamovatele, musíte se ujistit, že existuje absolutní záruka a ochrana lidí, kteří whistleblowing provádějí,“ prohlásil Bayer, který souhlasí s Vasseurem v tom, že je nutné mít ve FIA důvěru.

„Musíme mít důvěru v organizaci. Je to stejné, jako když máme rozhodnutí sportovních komisařů a tak dále. Někdy se nám rozhodnutí nemusí líbit, ale v konečném důsledku musíme být s procesem spokojeni,“ dodal.

Doporučujeme

Články odjinud