Mezeru v pravidlech objevil a upozornil na ni Mercedes

Možnost zvýšeného foukání výfukových plynů mimo akceleraci našel v letošních restriktivních pravidlech Mercedes. A rovnou na ni upozornil, aby zabránil kontroverzím.
Mezeru v pravidlech objevil a upozornil na ni Mercedes

Minulý týden přišla z Barcelony zpráva, že FIA přepíše část softwaru, který používají elektronické řídící jednotky všech vozů formule 1. Důvodem byla skutečnost, že navzdory změnám v pravidlech stále existoval způsob, jak foukat výfukové plyny do výfuků, i když není sešlápnutý plynový pedál.

Že je něco takového možné, i když to FIA nechce, zjistili podle Auto Motor und Sport inženýři Mercedesu. Ti přišli na to, že pomocí bohatší směsi paliva a opožděného zapalování je možné docílit zvýšené produkce výfukových plynů, i když jezdec nemá nohu na plynu. Bylo by to však vykoupeno poměrně výrazným zvýšením spotřeby paliva a zřejmě by docházelo i ke zkrácení životnosti motoru.

Zůstalo však jen u teorie, protože tuto mezeru v pravidlech nikdo doposud nevyužil a Mercedes na ni ihned upozornil Mezinárodní automobilovou federaci, takže ji nikdo nevyužije ani v budoucnu.

FIA se snaží minimalizovat vliv výfukových plynu na aerodynamiku vozu, proto pro letošek přesně vymezila, jak mají vypadat koncovky výfuků, a zavedla omezení pro nastavení motorů.

Další článek: Kobajaši si nemyslí, že by Sauber patřil na špičku startovního pole

17:28 | Klíčové výsledky kvalifikace F2: Cunoda: 1. Mazepin: 2. Shwartzman: 4. Ilott: 9. Schumacher: 18.
17:25 | Schumacher a Nissany kolidovali v kvalifikaci formule 2.
16:58 | Podle Seidla se Sainz testu s Ferrari po Abú Dhabí nemůže zúčastnit. Test je určen pro mladé jezdce. Nakonec sice nastoupí Alonso a zřejmě Buemi a Kubica, ale i tak nebude umožněn start jezdcům, kteří letos závodili.
16:45 | Podle Wolffa to byl v podání Russella dobrý trénink, ale je třeba ho brát s klidem a rezervou. Bottas měl prý problém s autem.

GP Sachíru

Pátek 4. prosince 2020
1. trénink Russell (54.546)
2. trénink 18.30–20.00
Sobota 5. prosince 2020
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 6. prosince 2020
Závod 18.10