Mezeru v pravidlech objevil a upozornil na ni Mercedes

Možnost zvýšeného foukání výfukových plynů mimo akceleraci našel v letošních restriktivních pravidlech Mercedes. A rovnou na ni upozornil, aby zabránil kontroverzím.
Mezeru v pravidlech objevil a upozornil na ni Mercedes

Minulý týden přišla z Barcelony zpráva, že FIA přepíše část softwaru, který používají elektronické řídící jednotky všech vozů formule 1. Důvodem byla skutečnost, že navzdory změnám v pravidlech stále existoval způsob, jak foukat výfukové plyny do výfuků, i když není sešlápnutý plynový pedál.

Že je něco takového možné, i když to FIA nechce, zjistili podle Auto Motor und Sport inženýři Mercedesu. Ti přišli na to, že pomocí bohatší směsi paliva a opožděného zapalování je možné docílit zvýšené produkce výfukových plynů, i když jezdec nemá nohu na plynu. Bylo by to však vykoupeno poměrně výrazným zvýšením spotřeby paliva a zřejmě by docházelo i ke zkrácení životnosti motoru.

Zůstalo však jen u teorie, protože tuto mezeru v pravidlech nikdo doposud nevyužil a Mercedes na ni ihned upozornil Mezinárodní automobilovou federaci, takže ji nikdo nevyužije ani v budoucnu.

FIA se snaží minimalizovat vliv výfukových plynu na aerodynamiku vozu, proto pro letošek přesně vymezila, jak mají vypadat koncovky výfuků, a zavedla omezení pro nastavení motorů.

Další článek: Kobajaši si nemyslí, že by Sauber patřil na špičku startovního pole

18:12 | Ještě je to trochu daleko, ale pro závodní víkend se očekávají nižší teploty (kolem 24 °C) a hlavně déšť.
22. června | Nico Hülkenberg se oženil. Vzal si dlouholetou přítelkyni Egle Ruskyte.
21. června | Tip: Pokud cestujete, nebo chytáte nějakou zahraniční televizi, může se hodit přehled kanálů, které ve světě vysílají F1: odkaz
20. června | Cunoda po nehodě a výměně převodovky odstartuje z boxové uličky.

GP Štýrska 2021

Pátek 25. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 26. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 27. června 2021
Závod 15.00