Mercedesu se nápad s nezávislým dodavatelem motorů nelíbí

Rozvolnění pravidel pro příští rok je podle něj dostatečným krokem k vyrovnání pole.
Mercedesu se nápad s nezávislým dodavatelem motorů nelíbí

Šéf týmu Mercedes Toto Wolff se nechal slyšet, že se mu nezamlouvá nový nápad s přivedením dodavatele levnějších motorů do Formule 1.

Bernie Ecclestone oznámil, že se brzy chystá vypsat výběrové řízení ve snaze přilákat do F1 nezávislého dodavatele motorů, které by měly větší výkon, zároveň však větší spotřebu. Zároveň by přitom byly levnější alternativou pro zákaznické týmy.

Vzhledem k tomu, že současní dodavatelé již do vývoje současných hybridních, přeplňovaných 1,6-litrových šestiválců investovali značné prostředky, je však Wolff přesvědčen, že tento nápad není cestou vpřed.

„Ano, lze to udělat, ale není to něco, co bychom volili, protože máme odlišné cíle,“ řekl Wolff.

„Výrobci motorů se rozhodli vstoupit do Formule 1, protože současný koncept zapadá do toho, co se děje na silnicích. Zároveň je však pro majitele komerčních práv prioritou mít vyrovnané pole.

Představení jednotného motoru je komplexním projektem, protože aby byl vyvážený proti současnému systému, musíte změnit pravidla. Je to zcela odlišný technologický přístup.“

Ecclestone: FIA vyhlásí výběrové řízení na dodavatele motoru

Ecclestone: FIA vyhlásí výběrové řízení na dodavatele motoru

Wolff dodává, že Mercedes již učinil dost pro to, aby byla pravidla otevřenější pro vyrovnanější souboj dodavatelů motorů.

Po nedávném jednání v Ženevě, kde se spolu s FIA sešli zástupci Mercedesu, Ferrari, Renaultu a Hondy, bylo rozhodnuto, že počet vývojových žetonů pro příští rok nebude snížen a bude rovněž povolen vývoj motorů během sezóny.

„Něco, o čem se nemluví, je, že jsme se pro příští rok rozhodli otevřít pravidla ohledně motorů,“ řekl. „Nechceme nikoho slyšet, říkat, že motory budou zmrazeny a nikdo nemá šanci nás dohnat.

Z našeho pohledu by šlo proti našemu hlavnímu účelu, kdybychom zmrazili motory jen proto, abychom měli výhodu. Pravdou je, že by to nepomohlo ani Formuli 1, ani nám jako značce.“

Foto: Getty Images / Clive Mason

Diskuze (41) Další článek: Video: Ferrari vstoupilo na burzu v New Yorku
6. prosince | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
6. prosince | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00