Mercedes vysvětlil, proč Bottasovi nepovolil jinou strategii než Hamiltonovi

Valtteri Bottas pomalu ale jistě vypadává ze souboje o titul. V Mugellu chtěl opět něco zkusit jinak, ale tým mu to zamítl.
Foto: Activepictures / Jiří Křenek
Mercedes vysvětlil, proč Bottasovi nepovolil jinou strategii než Hamiltonovi  | Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Ve Spa si Bottas trochu hrál se svým volantem v době, kdy ještě bylo povolení měnit režimy pohonné jednotky. Tým ho ale velmi brzy usměrnil. 

Bottas chtěl nastavit „pozici jedna“, což je vyšší výkon pohonné jednotky, aby se dotáhl na Hamiltona. Podle Mercedesu ale tento režim „nebyl povolen“.

Fina tato informace zaskočila, a tak řekl inženýrovi, že má k dispozici ještě jedno zvýšení výkonu.

„Máme, ale dohodli jsme se, že to nebudeme používat proti sobě,“ reagoval inženýr. „To si nepamatuji,“ odpověděl Bottas.

V Mugellu tým zamítl odlišnou strategii

Podobně dopadl Fin také v Mugellu. Bottas byl závodě opět za Hamiltonem a domníval se, že pouze alternativní strategie mu poskytne šanci porazit šestinásobného mistra světa. Tým to však odmítl. Nyní se hájí tím, že šlo o bezpečnost.

„Očekávali jsme, že před koncem závodu budeme ještě jednou stavět,“ řekl hlavní stratég Mercedesu James Vowles.

„Někde okolo 29., 30. kola jsme si začali všímat vibrací na předních pneumatikách Valtteriho, které byly stále výraznější. Připomínalo to situaci, kterou jsme viděli v Silverstonu (kde došlo u obou jezdců k defektům, pozn. redakce), a tentokrát jsme chtěli zabránit tomu, aby došlo k jakémukoliv incidentu.“

„Místo toho, abychom zavolali do boxů nejdříve Lewise, který měl přednost (jako auto vpředu), zastavili jsme s Valtterim.“

„Zkontrolovali jsme, jaká by byla nejlepší směs, která by vyhovovala této situaci. Vzhledem k tomu, že degradace na středních pneumatikách byla vyšší, než jsme očekávali, a vzhledem k tomu, že tento stint byl o něco kratší, než jsme chtěli, nasadili jsme tvrdé pneumatiky.“

Klepněte pro větší obrázek

Podle Vowlese by normálně zajel do boxů jako první Hamilton a Bottas by si pak mohl zvolit jiné pneumatiky. „... byli bychom rádi, kdybychom s Valtterim udělali něco jiného. Valtteriho zastávka však nebyla plánovanou zastávkou. Reagovali jsme na problém a v důsledku toho jsme zůstali na bezpečné strategii.“

Bottas ztrácí na Hamiltona 55 bodů, což znamená, že i kdyby Hamilton ve dvou závodech nebodoval a Bottas získal maximum bodů, bude na Hamiltona ztrácet 3 body.

Další článek: Zajímavé statistiky po Grand Prix Toskánska

20. září | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
20. září | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00