Mercedes v Británii porušil pravidla, FIA před tím varovala

Mercedes v Silverstonu porušil hned dvakrát sportovní pravidla. Žádnou výhodu tím nezískal.
Mercedes v Británii porušil pravidla, FIA před tím varovala

Poprvé porušil pravidla Mercedes tím, že přikryl část vozu Nica Rosberga, když ho přepravoval do boxů. Mechanici zřejmě byli zvyklí na podobné manévry během testů, ale o závodním víkendu se to nesmí. Tým dostal napomenutí.

K druhému porušení pravidel došlo během samotného závodu. Určitě jste si toho všimli. Mechanici Mercedesu vyběhli ven, jako by chystali pit stop. Byla to ale jen provokace směrem k boxům Williamsu. Susie Wolffová pak poslala manželovi přes WhatsApp zprávu, že na to neskočili.

Wolff soucítí s Williamsem

Wolff soucítí s Williamsem

FIA ale takový smysl pro humor nemá. Něco podobného je totiž zakázáno. Mechanici se mohou vyskytovat v boxové uličce jen při pit stopu.

Mercedes za to nebyl nikterak trestán, ale FIA nyní podle motorsport.com před podobnými legráckami varovala. Příště to už tolerovat nebude.

Článek 23.11 Sportovních pravidel mluví jasně: Personál týmu může být v boxové uličce pouze bezprostředně předtím, než jsou zahájeny potřebné práce na voze a musí ji opustit ihned poté, co je práce dokončena.

Problém je, že podobné porušení pravidel je obtížné dokázat, pokud se k tomu tým přímo nepřizná (což Mercedes udělal). Mechanici totiž mohou vyběhnout ven, ale jezdec nakonec z nějakého důvodu do boxů nepřijede. Podobný chaos panuje během safety caru, ale existují i jiné scénáře.

FIA si v Maďarsku s týmy promluví a bude aplikovat princip nulové tolerance. Týmy budou muset vysvětlit, co dělali během závodu jejich mechanici v boxech, když tam vůz nezajel.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Honda už prý vyřešila spolehlivost, nyní se zaměří na výkon

19. listopadu | Alfa Romeo nasadí do testů po sezóně Illota. Ferrari Fuoca a Shwartzmana.
18. listopadu | Roman Staněk je aktivní na Instagramu (odkaz) a nově také na Youtube: odkaz
17. listopadu | Williams nasadí do testu po Abú Dhabí Nissanyho a Aitkena. Nissany se také zúčastní prvního tréninku na GP Abú Dhabí.

GP Bahrajnu 2020

Pátek 27. listopadu 2020
1. trénink 12.00–13.30
2. trénink 16.00–17.30
Sobota 28. listopadu 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 29. listopadu 2020
Závod 15.10