Mercedes v Británii porušil pravidla, FIA před tím varovala

Mercedes v Silverstonu porušil hned dvakrát sportovní pravidla. Žádnou výhodu tím nezískal.
Mercedes v Británii porušil pravidla, FIA před tím varovala

Poprvé porušil pravidla Mercedes tím, že přikryl část vozu Nica Rosberga, když ho přepravoval do boxů. Mechanici zřejmě byli zvyklí na podobné manévry během testů, ale o závodním víkendu se to nesmí. Tým dostal napomenutí.

K druhému porušení pravidel došlo během samotného závodu. Určitě jste si toho všimli. Mechanici Mercedesu vyběhli ven, jako by chystali pit stop. Byla to ale jen provokace směrem k boxům Williamsu. Susie Wolffová pak poslala manželovi přes WhatsApp zprávu, že na to neskočili.

Wolff soucítí s Williamsem

Wolff soucítí s Williamsem

FIA ale takový smysl pro humor nemá. Něco podobného je totiž zakázáno. Mechanici se mohou vyskytovat v boxové uličce jen při pit stopu.

Mercedes za to nebyl nikterak trestán, ale FIA nyní podle motorsport.com před podobnými legráckami varovala. Příště to už tolerovat nebude.

Článek 23.11 Sportovních pravidel mluví jasně: Personál týmu může být v boxové uličce pouze bezprostředně předtím, než jsou zahájeny potřebné práce na voze a musí ji opustit ihned poté, co je práce dokončena.

Problém je, že podobné porušení pravidel je obtížné dokázat, pokud se k tomu tým přímo nepřizná (což Mercedes udělal). Mechanici totiž mohou vyběhnout ven, ale jezdec nakonec z nějakého důvodu do boxů nepřijede. Podobný chaos panuje během safety caru, ale existují i jiné scénáře.

FIA si v Maďarsku s týmy promluví a bude aplikovat princip nulové tolerance. Týmy budou muset vysvětlit, co dělali během závodu jejich mechanici v boxech, když tam vůz nezajel.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Honda už prý vyřešila spolehlivost, nyní se zaměří na výkon

18:31 | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.
18:30 | Potvrzeno... Turecko už není na britském červeném seznamu. Závod v Istanbulu se tak může konat...
9:27 | Narozeniny dnes slaví Esteban Ocon (25) a také Damon Hill (61)
16. září | Kvjat v Magny-Cours testoval s Alpine pneumatiky pro příští rok (do mokra a přechodných podmínek). Včera odjel 91 kol, dnes byl test zrušen pro technické problémy.