Mercedes trpí v Barceloně jojo efektem

Podle některých odhadů je Mercedes až třetím nejlepším týmem za Ferrari a Red Bullem. Čistá ztráta ale nemusí být hlavní problém.
Mercedes trpí v Barceloně jojo efektem

„Některé jejich jízdy vypadají dobře, ostatní méně dobře,“ zhodnotil Vettel formu Mercedesu. Inženýři stříbrných šípů to potvrzují: „Jsou chvíle, kdy jsme rychlí jako Red Bull, a pak zase pomalí.“

Podle Auto Motor und Sport má Mercedes „dvě tváře“. Někdy je jen desetinu až dvě za Ferrari. Jindy padá dolů a ztrácí až sekundu. Pokud to Mercedesu nejede, je na úrovni středu pole a to by mohl být problém, protože to vypadá, že střed pole bude letos blíže k největším třem týmům. Důvody těchto výkyvů? Je to prý o pneumatikách, teplotách a dalších okolnostech.

Začínající trendy vývoje předních křídel

Začínající trendy vývoje předních křídel

Nasazení nového velkého balíku na začátku druhých testů byl krokem vpřed. Minulý týden byla největším problémem nestabilita zadní části auta, kterou ale už mají inženýři Mercedesu pod kontrolou.

Mercedes také trápí drolení (graining) pneumatik. S tímto jevem se potýkají i další týmy, ale Mercedes i v době, kdy jsou vyšší teploty. Čím měkčí je pneumatika, tím je problém větší.

Ferrari vozu rozumí

Ferrari chápalo svůj vůz od první chvíle, co ho postavilo na trať. Charles Leclerc řekl, že necítí ve voze žádnou změnu – jednoduše proto, že vůz je dobrý od začátku. Mercedes je naopak ve fázi učení. „Protože náš aerodynamický balíček byl tak velký a je značně nový,“ říkají inženýři.

Nepůjde jen o učení o voze, ale také o zmíněné pneumatiky. Letos mají tenčí běhoun, který byl vloni k dispozici na třech okruzích s novým povrchem. Podle inženýrů mnoha týmů se letos pneumatiky chovají úplně jinak.

Foto: Getty Images / Dan Istitene

Další článek: Red Bull dokáže s Hondou vyhrát, myslí si Vandoorne

11. dubna | První řadu pro druhý závod formule E v Římě obsadili nováčci Nick Cassidy a Norman Nato. Závod dnes začíná už ve 13:00.
10. dubna | Stoffel Vandoorne získal pole position pro závod formule E v Římě. Závod začíná v 16:00, vysílá Eurosport.
9. dubna | Těšíte se sprintové závody? #f1
9. dubna | Včera usedli za volant SF71 junioři Ferrari (Armstrong, Švarcman), dnes jezdí ve Fioranu Charles Leclerc. Důvod tohoto testu není úplně jasný. Ferrari ale teď dokončuje nový simulátor, takže možná sbírá data pro jeho nastavení...

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 18. dubna 2021
Závod 15.00