Mercedes má lepší strategii než Red Bull, věří Rosberg

Lewis Hamilton vybojoval v kvalifikaci na Velkou cenu Číny 2013 svou první pole position v barvách Mercedesu a doufá, že ji zítra přemění ve vítězství. Nico Rosberg do závodu odstartuje ze čtvrté pozice.
Mercedes má lepší strategii než Red Bull, věří Rosberg

Před začátkem sezony všichni předpovídali, jak si Hamilton svým přestupem k Mercedesu zničil část kariéry. Po prvních závodech se ale situace nezdá být zas až tak černou, ba právě naopak. Hamilton si totiž už ve třetí kvalifikaci letošní sezony vyjel svou první pole position s německou stájí.

"Je to neuvěřitelný pocit," radoval se Hamilton bezprostředně po kvalifikaci. "Jsem šťastný, že jsem zase po nějaké době na pole position, jsem skoro radostí bez sebe. Moje kolo bylo skvělé a tým si od začátku víkendu počíná výborně, takže doufám, že nám to všechno vydrží i zítra."

Co ale Hamiltonovi dělá vrásky na čele, jsou pneumatiky: "Pneumatiky jsou tento víkend hodně ošidné. Donutit měkčí směs vydržet nějakou dobu je téměř nemožné, takže na začátku očekáváme velmi krátký stint. Máme hodně dobrou rychlost. Tuším, že závod sice bude tvrdý, ale doufejme, že pozici dokážeme udržet."

Že zrovna on vyhraje dnešní kvalifikaci, Hamilton ale vůbec nepředpokládal: "Je to opravdu překvapivé. Ve třetím tréninku byli jezdci Ferrari velmi, velmi rychlí. Absolutně jsme netušili, jak na tom budou v kvalifikaci."

Po takovém výsledku se samozřejmě na Hamiltona navalila kopa otázek typu – Je Váš dnešní výsledek důkazem toho, že přechod k Mercedesu nebyl krokem vedle? Hamilton na ně reagoval slovy, že jedním výsledkem se na takovou otázku odpovědět nedá, ale že doufá, že na ni postupně odpoví tím, jak se jeho tým bude zlepšovat. "Myslím, že jsem zvolil správnou možnost," dodal ještě. 

Vítěz loňské Grand Prix Číny Nico Rosberg sice letos odstartuje až ze čtvrtého místa, předpokládá však, že jeho vůz bude v závodě ještě rychlejší než v dnešní kvalifikaci. "Až do poslední zatáčky jsem zajížděl služné kolo, v ní jsme to pak ale trošku zpackal," vysvětluje Němec, proč byl jeho čas o čtyři desetiny sekundy horší než ten Britův. "Člověk si prostě říká, že kolo je odjeté, že teď už se nemůže nic stát… Ale nepovedlo se. Čtvrté místo je OK. Jsem si jistý, že je možné dostat se víc dopředu. Jak moc? Zatím nevím."

Rosberg také zdůrazňuje, že podle něj Mercedes zvolil správnou strategii ohledně pneumatik. Vyjet do závodu na měkké směsi, která je tento víkend problematická, a získat tak lepší startovní pozici je prý v konečném důsledku výhodnější než odstartovat na střední směsi, ale z horších míst. "Myslím, že je to správná volba, obzvlášť pak s rychlostí, jakou naše auto má. Startovat na měkké sadě nám dává možnost být na čele roštu, což by pro zítřek měla být lepší strategie. Myslím, že mám pro závod vůz dobře připravený," dodává ještě.

Šéf stáje Ross Brawn je výkonem svých svěřenců nadšen: "Gratuluji Lewisovi k jeho první pole position u Stříbrných šípů a Nicovi k získání čtvrtého místa, tím pádem druhé řady, i přes to, že dnes ráno přišel o možnost trénovat (kvůli problému s hydraulikou, pozn. redakce)."

Další článek: Ferrari se v kvalifikaci zlepšilo, stále má ale co dohánět

11:27 | Lewis Hamilton věnuje 20 milionů liber na založení nové charitativní nadace na podporu nedostatečně zastoupených skupin ve Velké Británii
26. července | Pirelli potvrdilo, že po Maďarsku proběhnou na Hungaroringu další testy 18palcových pneumatik. Zúčastní se jich Ferrari, McLaren a Mercedes.
25. července | Jak okomentovali kolizi mezi Hamiltonem a Verstappenem komentátoři napříč světem: odkaz
25. července | Roman Staněk vyhrál druhý závod víkendu Euroformule Open v Imole.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 31. července 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00