Mercedes jde před disciplinární komisi FIA, Ferrari osvobozeno

Skandál kolem takzvaných 'tajných' testů Mercedesu po letošní Velké ceně Barcelony jde do dalšího kola. Německý tým je předvolán před disciplinární tribunál Mezinárodní automobilové federace.
Mercedes jde před disciplinární komisi FIA, Ferrari osvobozeno

Mercedes se bude zpovídat Mezinárodnímu tribunálu FIA, jakési disciplinární komisi. A to proto, že po letošní Velké ceně Španělska po tři dny testoval na stejném okruhu s vozem letošní specifikace.

Takové testování s letošní specifikací vozů formule 1 je ale pravidly zakázáno.

K testovacím jízdám o objemu 1000 km došlo na žádost dodavatele pneumatik Pirelli. Pirelli se hájí, že takové právo má zakotveno ve smlouvě s FIA. Sportovní regule F1 ale dovolují takové testování pouze s vozy staršími dva roky a více.

Pireli tvrdí, že jaký vůz Mercedes do testů nasadí, je problémem Mercedesu a FIA. Mercedes přitom tvrdí, že mělo příslušné svolení FIA, ta se ale brání, že tomu tak nebylo.

K rozhodnutí FIA předvolat Mercedes před disciplinární komisi došlo na základě zprávy komisařů Velké ceny Monaka, ke kterým směrovaly oficiální protesty týmy Red Bull a Ferrari.

Ferrari paradoxně také testovalo, a to na stejném okruhu v dubnu 2013. Ferrari ale nasadilo vůz z roku 2011, což pravidla povolují.

Na základě zprávy komisařů Velké ceny Monaka prezident FIA rozhodl:

„uzavřít případ ve vztahu k testům týmu Ferrari, pořádaným Pirelli, ve dnech 23.-24. dubna 2013, jelikož využití vozu z roku 2011 není považováno za porušení pravidel,“

„předat případ testů Pirelli a Mercedesu konaných ve dnech 15.-17. května 2013 Mezinárodnímu tribunálu FIA, jelikož předběžné vyšetření poukazuje na možnost porušení pravidel FIA.“

Datum jednání disciplinární komise nebylo oznámeno.

Další článek: Renault si hlídá zisky z působení v F1. Dokud je bude mít, zůstane

18:53 | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
15:45 | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
10:55 | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.
2. srpna | V úterý a ve středu pokračují testy 18palcových pneumatik. Jezdit budou Mercedes, Ferrari a McLaren. Mercedes nasadí do testu Russella... že by příprava na rok 2022?