Mercedes dostal napomenutí a zákaz účasti v testu mladých talentů

Mezinárodní tribunál FIA rozhodl, jak potrestá Mercedes a Pirelli za společný test s letošním vozem v Barceloně.
Mercedes dostal napomenutí a zákaz účasti v testu mladých talentů

Disciplinární řízení s Mercedesem a Pirelli proběhlo v Paříži už ve čtvrtek, obě strany měly možnost předložit obhajobu proti žalobě, kterou podala FIA.

Tribunál rozhodl o verdiktu až v pátek, a to tak, že udělil Mercedesu a Pirelli napomenutí, navíc Mercedesu k tomu přidal ještě zákaz účasti v červencovém testu mladých talentů. Všechny tři strany, tedy FIA, Mercedes a Pirelli si pak mezi sebe rovnoměrně rozdělí náklady na vyšetřování a řízení před tribunálem.

Soudci takto rozhodli, protože shledali Mercedes a Pirelli vinnými z porušení článku 22 Sportovních pravidel, který zakazuje testování v sezóně s aktuálním vozem, a článků 1 a 151c Mezinárodního sportovního kodexu, tedy z poškození soutěže. Tribunál konstatoval, že Mercedes tímto testem nesportovně získal výhodu, byť byl test primárně zaměřen na práci Pirelli.

Jako polehčující okolnost vzal v potaz, že se Mercedes nejdříve zeptal delegáta FIA Charlieho Whitinga a dostal odpověď, která naznačovala, že by test mohl být legální. Soudci mají za to, že kdyby Whitingova neformální odpověď nebyla kladná, Mercedes by test s Pirelli neuskutečnil. Proto také konstatovali, že Mercedes a Pirelli jednaly v dobré víře pod dojmem, že mají pro test svolení.

Kompletní znění rozsudku je k dispozici v angličtině.

Další článek: Renault ukázal svůj přeplňovaný šestiválec F1, poslechněte si ho

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.