Mercedes dostal napomenutí a zákaz účasti v testu mladých talentů

Mezinárodní tribunál FIA rozhodl, jak potrestá Mercedes a Pirelli za společný test s letošním vozem v Barceloně.
Mercedes dostal napomenutí a zákaz účasti v testu mladých talentů

Disciplinární řízení s Mercedesem a Pirelli proběhlo v Paříži už ve čtvrtek, obě strany měly možnost předložit obhajobu proti žalobě, kterou podala FIA.

Tribunál rozhodl o verdiktu až v pátek, a to tak, že udělil Mercedesu a Pirelli napomenutí, navíc Mercedesu k tomu přidal ještě zákaz účasti v červencovém testu mladých talentů. Všechny tři strany, tedy FIA, Mercedes a Pirelli si pak mezi sebe rovnoměrně rozdělí náklady na vyšetřování a řízení před tribunálem.

Soudci takto rozhodli, protože shledali Mercedes a Pirelli vinnými z porušení článku 22 Sportovních pravidel, který zakazuje testování v sezóně s aktuálním vozem, a článků 1 a 151c Mezinárodního sportovního kodexu, tedy z poškození soutěže. Tribunál konstatoval, že Mercedes tímto testem nesportovně získal výhodu, byť byl test primárně zaměřen na práci Pirelli.

Jako polehčující okolnost vzal v potaz, že se Mercedes nejdříve zeptal delegáta FIA Charlieho Whitinga a dostal odpověď, která naznačovala, že by test mohl být legální. Soudci mají za to, že kdyby Whitingova neformální odpověď nebyla kladná, Mercedes by test s Pirelli neuskutečnil. Proto také konstatovali, že Mercedes a Pirelli jednaly v dobré víře pod dojmem, že mají pro test svolení.

Kompletní znění rozsudku je k dispozici v angličtině.

Další článek: Renault ukázal svůj přeplňovaný šestiválec F1, poslechněte si ho

14:36 | V úterý a ve středu pokračují testy 18palcových pneumatik. Jezdit budou Mercedes, Ferrari a McLaren. Mercedes nasadí do testu Russella... že by příprava na rok 2022?
18:19 | Nico Rosberg řekl na Sky Germany, že Toto Wolff šel za Christianem Hornerem, aby se omluvil, ale Horner omluvu nepřijal.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink Verstappen (1:17.555)
2. trénink Bottas (1:17.012)
Sobota 31. července 2021
3. trénink Hamilton (1:16.826)
Kvalifikace Hamilton (1:15.419)
Neděle 1. srpna 2021
Závod Ocon