Mercedes chce využít rozšířené reality pro lepší spolupráci mezi tratí a továrnou

Mercedes i nadále hledá způsoby, jak být ve formuli 1 stále dominantní. Nejnověji si pohrává s myšlenkou, kdy by pomocí rozšířené reality zlepšil komunikaci mezi týmem na trati při závodech a továrnou.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Mercedes chce využít rozšířené reality pro lepší spolupráci mezi tratí a továrnou | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Vítěz posledních sedmi ročníků Poháru konstruktérů odhalil plány spolupráce se společností TeamViewer, která se stala novým sponzorem týmu z Brackley.

Globální softwarová společnost TeamViewer je třetím největším sponzorem Mercedesu, spolupracuje s množstvím dalších firem a nabízí řešení rozšířené reality.

Podle Mercedesu je rozšířená realita tím, co pomůže zrychlit řešení problémů během víkendů velkých cen. Zároveň dojde ke snížení výdajů tím, že nebude potřeba, aby na závody cestovalo takové množství členů týmu.

Myšlenka spočívá v tom, že systémy rozšířené reality umožní přímý online kontakt mezi zaměstnanci pracujícími na trati a jejich kolegy v továrně, čímž by se zlepšilo propojení obou týmů během závodních víkendů.

Williams představil letošní vůz. Plány na rozšířenou realitu zhatili hackeři

Williams představil letošní vůz. Plány na rozšířenou realitu zhatili hackeři

„Formule 1 je sport, který cestuje po celém světě. A stejně jako máme náš tým, který nás podporuje při závodech, kde asi 30 lidí monitoruje auto, pracuje na simulátoru a ve větrném tunelu, aby zlepšili výkonnost na trati, musíme my kontrolovat díly špičkové technologie, například hydraulické komponenty pohonné jednotky a převodovky,“ říká pro Autosport k potenciálním výhodám řešení rozšířené reality šéf týmu Mercedes Toto Wolff.

„Myslím, že vzdálený přístup z továrny prostřednictvím rozšířené reality, kterou poskytuje TeamViewer, nám dá výhodu. Výhodou je také to, že práce na dálku, kterou jsme si všichni za posledních 12 měsíců vyzkoušeli, pomáhá také snižovat uhlíkovou stopu. Budeme moci odjet na závodní dráhu s menším množstvím lidí, protože díky vzdálenému přístupu bude potenciál při práci s našimi inženýry na trati stejný, i když budou v továrně.“

Rozšířená realita se používá v mnoha oblastech

Výkonný ředitel společnosti TeamViewer Oliver Steil řekl, že technologie rozšířené reality již velmi pomohla v dalších odvětvích průmyslu, své uplatnění by proto mohla najít i ve F1.

„Ve výrobě, logistice, opravách, inspekcích máme řešení, kde pracovník nosí brýle, do kterých jsou mu krok za krokem přenášeny instrukce,“ odhaluje Steil.

„Když například provádíte velmi, velmi složitou kontrolu leteckého motoru, můžete mít připraveného vyškoleného technika, který ale pracuje na jiném místě. A společně pracují na řešení problému. Máme mnoho různých způsobů využití. Napříč průmyslovými odvětvími to nyní nabírá na obrátkách tím, že to pomáhá lidem vykonávat složitější úkoly nebo zvyšuje kvalifikaci současných zaměstnanců.

„To nabízíme zákazníkům po celém světě, většinou velkým společnostem, které přinášejí řešení. Myslím, že v průběhu let bude příležitost o tom diskutovat také v oblasti sportu,“ uzavírá.

Další článek: Webber od kouzelníka Péreze očekává úspěšnou sezónu

13:06 | F1 zvažuje, že se kvalifikace pojede v neděli. Zítra má hodně pršet. Jedna změna už přišla. Závod F3 se místo zítřejšího rána pojede dnes v v 16:25.
18:07 | Podle dřívějších spekulací ohledně kalendáře 2022 bychom v příštím roce už Imolu v kalendáři vidět neměli. Nicméně starosta tvrdí, že brzy potvrdí smlouvu do roku 2025. Podle italského formulapassion by se mělo jet v termínu GP Francie (že by konec Paul Ricardu?).
17:34 | W Series mění plány. Místo finále v Mexiku budou dva závody v Austinu.
15:03 | První závod v Miami se pojede 8. května 2021. Potvrdili to organizátoři.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00