Mercedes chce v příští sezóně širší zadní pneumatiky

V zákulisí probíhá intenzivní debata o šířce zadních pneumatik v roce 2014. Konečné rozhodnutí bude na Pirelli, dohlédne na to FIA.
Mercedes chce v příští sezóně širší zadní pneumatiky

Nová pohonná ústrojí budou příští rok výkonnější než ta letošní, naroste počet koní, ale především se zhruba zdvojnásobí točivý moment, což bude znamenat větší zátěž zadních pneumatik při akceleraci.

Mercedes proto tlačí na Pirelli, aby zvětšilo zadní pneumatiky. Hovoří se o dvou palcích na šířku, tedy o zhruba pěti centimetrech navíc. To by znamenalo větší kontaktní plochu pneumatiky s vozovkou, větší přilnavost a méně prokluzu.

Jenomže ostatní týmy jsou proti, zejména Ferrari a Red Bull. Argumentují tím, že je vývoj vozů 2014 už v tak pokročilé fázi, že by změna rozměrů pneumatik přinesla nutnost přepracovat některé klíčové komponenty, především pak zavěšení kol.

Pirelli rozhodne o rozměrech pneumatik samo na základě toho, co bude považovat za bezpečné. K tomu potřebuje od týmů data o výkonnosti nových motorů, jenomže zatím je nemá ani od poloviny startovního pole. Proto se do toho vložila FIA a týmům dala čas tento týden, aby informace Pirelli poskytly. Pak padne rozhodnutí.

Další článek: Indie příští rok v kalendáři pravděpodobně nebude, říká Ecclestone

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.