Menší týmy se rozpočtového stropu vzdát nechtějí

Podle představitelů Sauberu a Force Indie formule 1 rozpočtový strop potřebuje, a proto by měla pokračovat v procesu jeho zavádění.
Menší týmy se rozpočtového stropu vzdát nechtějí

Původně se na rozpočtovém stropu s platností od roku 2015 dohodly všechny týmy, ale nedávno prezident FIA Jean Todt oznámil, že shoda už nepanuje, a proto nebude možné ho zavést.

„Jako malý tým nechápu, proč jdeme tímto směrem, když každý sport musí být zodpovědný ve vztahu k tomu, jak řídí svůj byznys,“ zlobila se šéfka Sauberu Monisha Kaltenbornová v rozhovoru pro Autosport.

„Myslím, že ty časy, kdy se říkalo, že pokud nemáte peníze, nedělejte to, jsou dávno pryč. Nikdo nechápe úroveň nákladů, které tu dosahujeme. Takže musíme být zodpovědní, protože v současné ekonomické situaci musíme ukázat, že jsme k byznysu zodpovědní.“

Podle Kaltenbornové blokují změny některé velké týmy, které využívají nátlakové metody, aby prosadily své zájmy.

„Chtěla bych říct, že pokud někdo hrozí, že tento sport opustí, tak by měl jít a udělat to. Pak tyto politické hry skončí a otevře se příležitost pro ostatní, aby do tohoto sportu vstoupili,“ uzavřela.

Todt: Rozpočtový strop v příštím roce nejspíše zaveden nebude

Todt: Rozpočtový strop v příštím roce nejspíše zaveden nebude

Podporu v těchto svých názorech má mimo jiné od Force Indie, která o rozpočtový strop také stojí.

„Myslím, že bychom měli dál vyvíjet tlak, aby byl zaveden, protože jak Force India ukázala, nemusíte utrácet víc, abyste předvedli dobrou podívanou,“ řekl zástupce šéfa týmu Bob Fernley.

Omezování nákladů prostřednictvím pravidel podle něj nebude dostačující bez rozpočtového stropu.

„Potřebujeme obojí. Myslím, že potřebujete pomoc pravidel, ale také potřebujete omezení nákladů. A nemyslím, že změníme náš názor na tuto věc, protože aby byl tento sport udržitelný, musí být pro týmy dostupný.“

Diskuze (21) Další článek: Todt: Byly to týmy, kdo odmítl zrušení dvojitých bodů
18:46 | Jamie Chadwick vyhrála druhý ročník W Series
10:04 | V paddocku je i modelka Winnie Harlow, která v roce 2018 odmávala Velkou cenu Kanady o kolo dříve. Sice za to nemohla, ale i tak bychom ji asi raději drželi od cílové rovinky dál...
1:59 | Prasklina na zadním křídle se nakonec objevila jen u Verstappena. Red Bull zatím neví, co bylo příčinou.
23. října | Fernando Alonso se připojí k Vettelovi a Russellovi a nasadí větší počet nových komponent – start z konce pole.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink Pérez
Kvalifikace Verstappen
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00