Měli bychom snížit přítlak o 40 až 50 procent, říká Tost

Podle šéfa Toro Rosso by měly týmy snížit úroveň přítlaku minimálně o 40 až 50 procent.
Měli bychom snížit přítlak o 40 až 50 procent, říká Tost

Vozy F1 budou mít letos upravená přední křídla a další prvky, aby se za vozem vytvářelo méně „špinavého“ vzduchu. Cílem je zlepšit předjíždění, i když někteří jsou poměrně skeptičtí, že změny pravidel budou mít zásadnější vliv na předjíždění.

Podle Franze Tosta by měla F1 snížit množství přítlaku. „Máme mnoho přítlaku, který se stará o rychlost v zatáčkách,“ řekl Tost pro Motorsport.com. „Kvůli špinavému vzduchu nemůže nikdo nikoho sledovat a máme krátké brzdné zóny. Jak chcete předjíždět?“

Honda svých cílů dosáhla, náš vůz nikoliv, říká šéf Toro Rosso

Honda svých cílů dosáhla, náš vůz nikoliv, říká šéf Toro Rosso

„Ve FIA a FOM jsou zkušení lidé jako Ross Brawn a Pat Symonds. Přesně vědí, co by měli udělat – snížit vliv aerodynamiky a přítlak. Já bych snížil přítlak o 40 až 50 %, aby byl vůz v zatáčkách mnohem nestabilnější. Hned bychom viděli jezdce, kteří se perou s vozem. Auta by byla mnohem rychlejší na rovinkách, měli byste šanci někoho předjet, protože byste museli jít déle na brzdy. A v zatáčkách byste mohli sledovat jiný vůz.“

V roce 2017 přitom F1 přišla s větším množstvím přítlaku. Vozy jsou rychlejší, je fyzicky náročnější je řídit. Vloni padaly další rekordy na mnoha okruzích. Podle Tosta výhody nových pravidel pociťují jen jezdci. Divák rychlost vozů v zatáčkách nepozná.

Na dotaz, co brání tomu, aby se provedly změny, které navrhuje, reagoval Tost: „Týmy! Nikdy se neptejte týmů.“ Podle Tosta by mělo vedení F1 stanovit pravidla, která bude muset každý akceptovat. „Oni ale jdou do technické pracovní skupiny. A to je co? Inženýři. Nikdy se neptejte inženýrů!“

Foto: Getty Images / Lars Baron

Diskuze (24) Další článek: Ticktum se pokusí v asijské zimní F3 získat body pro super licenci
18:00 | Dobrá zpráva: F1 bude vysílat živě první předsezónní testy. Špatná zpráva: V rámci F1TV, která není v ČR dostupná.
15:33 | Takhle si McLaren představuje F1 budoucnosti odkaz
22. ledna | Zdá se, že Ticktum má smůlu. Účastní se zimní asijské F3, ale body za super licenci podle Autosportu nedostane. FIA totiž požaduje, aby měla série alespoň 5 závodů a tato má jen 3.
22. ledna | Kuan-jü Čou bude vedle závodění ve F2 pracovat jako vývojový jezdec Renaultu. Čínský závodním prošel Jezdeckou akademií Ferrari.