Měl jsem rychlost na to dojet Hamiltona, říká Vettel

Sebastian Vettel měl podle svých slov rychlost na to dostihnout ve Velké ceně Maďarska vozů formule 1 Lewise Hamiltona, ovšem závod se nevyvíjel podle jeho představ a on se musel spokojit s druhým místem v cíli. Jeho týmový kolega z Ferrari Kimi Räikkönen obsadil třetí místo.
Měl jsem rychlost na to dojet Hamiltona, říká Vettel

Vettel se ve druhé zatáčce po startu dostal před Räikkönena na třetí místo a držel se s oběma piloty Mercedesu i přesto, že startoval na měkké směsi pneumatik, zatímco Lewis Hamilton a Valtteri Bottas měli na svých vozech ultra měkkou sadu.

Po zastávkách Hamiltona a Bottase se Vettel dostal do vedení závodu. Zdálo se přitom, že by po své zastávce mohl vyjet na trať před Bottasem, ale po zdržení u mechaniků se Vettel vrátil na třetí místo.

„Byl to náročný závod, byli jsme trochu mimo pozice vzhledem k rychlosti, jakou jsme měli. Z pohledu závodní rychlosti jsme mohli bojovat s Lewisem, druhé místo není úplně to, co bychom chtěli, ale myslím, že to bylo maximum, kterého jsme dnes mohli dosáhnout,“ řekl Vettel.

„Měl jsem dobrý start, bylo to trochu překvapení na tvrdší sadě pneumatik. Byl jsem třetí, pak jsme si vedli dobře. Trochu jsme nevěděli, kdy zajet do boxů. Měli jsme drobný problém při zastávce, vyjeli jsme za Bottasem a uvědomil jsem si, že ho nemohu dojet. Byl jsem vzadu, čekal a snažil se připravit na posledních 10 kol.“

Vettel Bottase nakonec dokázal předjet, ve druhé zatáčce však při tom mezi oběma piloty došlo ke kontaktu.

„Fungovalo to, jeho (Bottasovy) pneumatiky byly horší a horší, já z prvního stintu věděl, jak dlouho tyhle žluté pneumatiky vydrží, byl jsem si jistý, že ho na konci předjedu,“ dodal Vettel.

„Byl jsem překvapený, protože už jsem byl vpředu,“ řekl Vettel k incidentu. „Snažil jsem se brzdit, abych si pokryl vnitřní stopu a nebyl příliš dlouhý. Dostal jsem ránu zezadu. Nebyl jsem si jistý, co se stalo. Podíval jsem se do zrcátka, byl tam s Kimim. Vůz naštěstí nebyl poškozen a my mohli pokračovat.“

Räikkönen nemohl během závodu pít

V Maďarsku v průběhu celého víkendu panovaly velmi vysoké teploty. Räikkönen se musel navíc po celý závod obejít bez možnosti napít se, jelikož mechanici Ferrari mu před startem závodu zapomněli systém aktivovat.

„To skutečně nebyl problém. Samozřejmě je dobré občas dostat do úst trochu vody. Ano, měli jsme malý problém s lahví s vodou, ale kromě toho nebyly žádné problémy. Nakonec o nic nešlo, závod byl docela rychlý, také proto, že jsme neustále tlačili.“

Räikkönen po startu ztratil pozici ve prospěch Vettela. Během závodu byl dvakrát u mechaniků, při první zastávce ale ztratil čas, který musel dohnat. Nakonec se mu podařilo dostat se na třetí místo a připsat si další, letos již osmé, stupně vítězů.

„Myslím, že to bylo maximum, v které jsme dnes mohli doufat. Samozřejmě start byl daleko od ideálů, myslím, že na tom musíme trochu zapracovat, abychom si trochu ulehčili život. Po první zastávce jsme byli u Bottase, ale nebyla šance jej předjet. Takže v tu chvíli bylo naší možností zastavit znovu. Je to daleko za ideálem, dnes jsme měli docela dobrou rychlost, ale co můžeme dělat? Někdy to tak je, bereme body a jdeme na další,“ řekl Räikkönen.

Foto: Getty Images / Dan Istitene

Diskuze (48) Další článek: Wolff označil Bottase za „parťáka“. Fin z toho není příliš nadšený
16:06 | Příští týden proběhnou v Abú Dhabí testy 18palcových pneumatik ale také testy juniorských jezdců. Robert Švarcman bude jezdit s Haasem ale také s Ferrari (tam společně s Fuocem).
14:49 | Uveřejněna startovní listina pro rok 2022: Kuan-jü Čou s číslem 24, Ferrari zatím bez Mission Winnow a Red Bull / AlphaTauri s motory Red Bull Powertrains.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00