Měl Hamilton v Kanadě startovat z boxů? Podle pravidel teoreticky ano

Na voze Lewise Hamiltona se před závodem pracovalo. Měl Brit do závodu, který nakonec vyhrál, startovat z boxů?
Měl Hamilton v Kanadě startovat z boxů? Podle pravidel teoreticky ano

Mezi kvalifikací a závodem (a také po závodě) je vůz v režimu parc fermé. Je to v podstatě taková velká plomba nad celým vozem. Mechanici nesmějí měnit nastavení a ani díly. 

Samozřejmě existují výjimky. Pokud jezdec v kvalifikaci bourá, může být jeho vůz opraven. Musí se však použít díly stejné specifikace. Pokud jezdec vymění celé šasi, nasadí jiné přední křídlo, startuje z boxů.

Vettel nechtěl jít na pódium. Nakonec si to rozmyslel kvůli respektu k soupeřům

Vettel nechtěl jít na pódium. Nakonec si to rozmyslel kvůli respektu k soupeřům

Totéž platí v případě výměny komponent při objevení technické závady. Na voze Hamiltona se před závodem intenzivně pracovalo. Mercedes u něj objevil únik hydraulické kapaliny a vyměnil mu hydraulický systém.

Podle Auto Motor und Sport si delegáti FIA všimli, že nový systém není stejný jako ten, který měl Hamilton na voze předtím. Rozdíly byly sice jen minimální, ale byly tam.

Hamilton tak mohl být vyloučen z kvalifikace a startoval by s Kevinem Magnussenem z boxů. Proč se tak nestalo? FIA nemohla dokázat, že nový systém funguje odlišně od toho předešlého. Hamilton tak o svou druhou startovní pozici nepřišel.

Foto: Getty Images / Dan Mullan

Váš názor Další článek: Vettel nechtěl jít na pódium. Nakonec si to rozmyslel kvůli respektu k soupeřům
23:58 | Podle webu RACER bude Nico Hülkenberg v pondělí na okruhu Barber testovat vůz McLarenu pro IndyCar.
18. října | Fernando Alonso zdá se pojede v USA se designem helmy, kterým chce podpořit sopečnou erupcí zasažený ostrov La Palma. Více uveřejní ve čtvrtek.
18. října | Bývalý šéf motorářů Renaultu Remi Taffin našel novou práci. Bude technickým ředitelem společnosti ORECA, který působí ve vytrvalostních závodech.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink 18.30–19.30
2. trénink 22.00–23.00
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00