McNish podporuje plány na tisícikoňové motory

Bývalý pilot F1 souhlasí, že vozy by měly být náročnější na ovládání, k čemuž vyšší výkon může přispět.
McNish podporuje plány na tisícikoňové motory

Allan McNish podpořil návrh na zvýšení výkonu pohonných jednotek formule 1 až k tisíci koním, který by potenciálně mohl vstoupit do hry v roce 2017.

Šampion vytrvalostní série World Endurance Championship z roku 2013, který mimo jiné v roce 2002 závodil ve formuli 1 v barvách tehdy debutující Toyoty, je přesvědčen, že současné monoposty jsou příliš snadno zvladatelné, což nenahrává dobré podívané.

„Je to show,“ řekl McNish. „Pokud se bavíme o tisíci koních, skutečně si myslím, že moderní vozy formule 1 jsou krotké v příliš širokém provozním rozmezí.

Říkám to z toho důvodu, že kdybyste vzali loňské testy na Silverstonu, byli tam tři nebo čtyři nováčci, kteří zrovna přišli z nižší kategorie, skočili do vozu a okamžitě byli rychlí.

Vždycky se může objevit někdo výjimečný jako Kimi Räikkönen, který přišel z formule Renault, nebo snad i Max Verstappen přicházející z F3, ale nevěřím, že se takhle mohou objevit tři nebo čtyři.

Proto si myslím, že vozy by měly být trochu obtížněji ovladatelné.“

McNish se však domnívá, že výkon pohonné jednotky je pouze jednou z oblastí, kde F1 může přidat.

„Tisíc koní je něco, o čem se mluví pro rok 2017, mělo by ale jít o víc koní a také náročnější ovládání, něco, co vyžaduje, aby závodník také více dřel fyzicky,“ řekl Skot.

„Po fyzické stránce je to nyní mnohem jednodušší, než to bývalo. Dřív se skutečně muselo tvrdě makat, pamatuji na Nigela Mansella a to období, kdy jste skutečně museli auto řídit silou, to už dnes neplatí.“

Další článek: Jean-Pierre Beltoise: 1937-2015

18:20 | Mercedes uveřejnil fotografii... zachycuje nové zbarvení? odkaz
26. února | Aktualizace: Alonso se nezúčastní prezentace (otázek a odpovědí médiím) při prezentaci vozu Alpine kvůli cestovním omezením.
26. února | Na Eurosportu 2 začíná první letošní závod formule E.
26. února | Fernando Alonso se nezúčastní prezentace Alpine a navazujících rozhovorů. Alpine píše o hygienických důvodech. Není zřejmé, zda jde o cestovní restrikce nebo to souvisí s jeho nedávnou nehodou.