McLarenům scházela přilnavost

Ztrátu z testů se podařilo snížit na polovinu.

Přestože výsledek Lewise Hamiltona z Velké ceny Bahrajnu naznačoval určité zlepšení vozů McLaren, dnešní kvalifikace na Velkou cenu Španělska tomu moc nenasvědčuje. Obhájce titulu se skončil čtrnáctý, Heikki Kovalainen nepostoupil do druhé části a měl by startovat z osmnáctého místa. Oba jezdci si stěžovali na nedostatek přilnavosti.

Hamiltonovi unikl postup do třetí části kvalifikace o 0,4 sekundy, přesto si stanovil cíl v závodě bodovat. "Koneckonců, nejsem poslední," řekl Angličan pro BBC. "Čeká nás dlouhý a náročný závod a během více než šedesáti kol se může stát cokoliv. Pokud bychom bodovali, bylo by to skvělé."

"Kvalifikace pro nás byla zklamáním, ale dělali jsme, co jsme mohli. Neměli jsme dostatečnou přilnavost, abychom jeli rychleji. Musíme dál tvrdě pracovat a příště být lepší," hodnotil Hamilton a dodal, že na začátku svého posledního pokusu ve druhé části kvalifikace nebyly pneumatiky v optimálním stavu.

"Určitě jsme chtěli být výše," dodal.

Kovalainen, který se poprvé v sezoně nedostal ani do druhé části kvalifikace, si sice postěžoval, že ho v závěru první části zdržel Nick Heidfeld, ale nemyslí si, že by tato situace rozhodla o tom, že nepostoupil do dalších bojů. "Bylo to v pomalých zatáčkách, takže jsem moc neztratil," komentoval událost Fin. "Neměli jsme dostatečnou rychlost a postrádali jsme přilnavost."

Jediné, o čem se Kovalainen vyjádřil pozitivně, bylo vyvážení.

Výsledek potvrdil obavy šéfa týmu Martina Whitmarshe, který tušil, že víkend v Barceloně bude pro mclareny obtížný. Připomněl, že se podařilo výrazně snížit ztrátu, která v zimních testech činila 2,5 sekundy, ale pořád se dá mluvit o zklamání. "První čtyři závody ukázaly, že máme v týmu dva velmi odhodlané jezdce, věříme, že i zítra (ze závodu) vytěží maximum," doufá Brit.

Zklamán je i viceprezident Mercedes-Benz Motorsport Norbert Haug. "Věděli jsme, že rychlé zatáčky na této trati zdůrazní nedostatky MP4-24, tedy především nedostatek přítlaku. Během dvou měsíců jsme snížili ztrátu na polovinu, naším cílem je teď během dalších dvou měsíců bojovat o vítězství," sdělil aktuální plány Němec.

Další článek: Soutěž o účast na konferenci Fernanda Alonsa má svého vítěze

14:18 | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.
9:14 | Podle předpovědi počasí má být v Barceloně během víkendu lehce přes 20 stupňů, v neděli by mohlo pršet.
5. května | Podle italských médií Ferrari novou podlahu do Španělska nepřiveze. V Portugalsku testovaná podlaha měla být jen testovací pro potvrzení dalšího směru vývoje.
4. května | V Monaku nakonec budou i fanoušci. Kapacita bude omezena na 40 %, nutný je PCR test.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00