McLaren zvažuje vstup do elektrické formule E

Britský McLaren v současnosti pro elektrický formulový seriál vyvíjí a dodává baterie. Tento kontrakt mezi britskou značkou a formulí E vyprší před startem sezony 2022/2023, do které by už McLaren mohl vstoupit s vlastní stájí.
Foto: Getty Images / Pool
McLaren zvažuje vstup do elektrické formule E | Foto: Getty Images / Pool

Týmy formule E aktuálně využívají druhou generaci monopostů s označením Gen2. Pro sezonu 2022/2023 však dojde k další velké evoluci, kdy nynější formule nahradí nové s označením Gen3.

Nebude se jednat pouze o nové šasi. Pro třetí generaci vozů začne baterie dodávat Williams, který slibuje snížení jejich hmotnosti o 120 kg a zvýšení výkonu na 350 kW.

Ve chvíli, kdy McLaren přestane být dodavatelem baterií, může dojít ke vstupu slavné ostrovní značky do elektrického seriálu, který v lednu zahájí historicky první sezonu se statusem mistrovství světa. Tuto možnost nepřímo potvrdil šéf McLarenu Zak Brown.

Exodus z formule E! Odchází BMW i Audi, které plánuje návrat do Le Mans

Exodus z formule E! Odchází BMW i Audi, které plánuje návrat do Le Mans

„V současnosti do formule E vstoupit nemůžeme, protože plníme roli dodavatele baterií. Taková jsou pravidla výběrových řízení FIA,“ rozpovídal se na toto téma Brown pro Autosport.

„S nástupem nové generace vozů v roce 2023 přestaneme být exkluzivním dodavatelem baterií a celý šampionát se pro nás stane velmi zajímavým.“

„Určitě se tou možností budeme podrobněji zabývat.“

Od sezony 2019/2020 byla startovní listina formule E zaplněna maximálním počtem 12 týmů, na konci roku 2021 však šampionát opustí Audi a BMW. Tím vzniknou dvě volná místa pro nové týmy a jedno z nich by mohl zaplnit právě McLaren.

Montoya se vrací do McLarenu. Pojede za něj Indy 500

Montoya se vrací do McLarenu. Pojede za něj Indy 500

McLaren je tradičním týmem ve formuli 1, kromě toho také působí v IndyCar, má program s vozy GT3 v různých šampionátech po celém světě a dlouhodobě se zabývá možností návratu do Le Mans a vstupu do FIA WEC.

I Bentley chce elektrické závody

Na elektrickou budoucnost motorsportu se chce orientovat i další luxusní britská značka. Bentley po 7 letech ukončuje tovární program s vozy Continental GT3.

Posledním oficiálním závodem těchto vozů s tovární podporou pod hlavičkou stáje M-Sport byla sobotní devítihodinovka v jihoafrickém Kyalami, která uzavřela sezonu jediného globálního šampionátu pro kategorii GT3 Intercontinental GT Challenge.

Bentley zvažovalo stavbu třetí generace speciálu Continental GT3 podle nových pravidel, která nastoupí v roce 2022, s novou strategií značky však ikonické britské vozy ze scény sportovních vozů postupně zmizí.

„Bentley se rychle transformuje na značku, která jde cestou luxusní a udržitelné mobility. Kategorie GT3 do této strategie již déle nezapadá. Vzhledem k aktuálním vzrušujícím změnám v celém průmyslu však naše značka zvažuje, v jaké kategorii motorsportu se v budoucnu objeví,“ uvedl pro sportscar365.com ředitel závodního oddělení Bentley Paul Williams.

S koncem továrního programu Bentley také propustilo své tovární piloty včetně trojice Jules Gounon, Jordan Pepper, Maxime Soulet, která v zimě vyhrála prestižní dvanáctihodinovku na v australském Bathurstu.

Vozy Continental GT3 uvidíme na závodních okruzích pravděpodobně ještě příští rok ve službách zákaznických týmů.

Další článek: Vysmátý Alonso se znovu projel ve voze z roku 2005. Tehdejší zvuk podle něj ve F1 chybí