McLaren zaznamenal 150. pole position, ale přišel o ni

Hamilton se původně radoval z pole position, ale několik hodin po kvalifikaci byl odsunut na konec startovního roštu, protože nedovezl svůj vůz do boxů. Button měl potíže s vyvážením. AKTUALIZOVÁNO.
McLaren zaznamenal 150. pole position, ale přišel o ni

Lewis Hamilton získal při kvalifikaci na Velkou cenu Španělska v Barceloně svou třetí letošní pole position a postaral se tak o 150. pole position týmu McLaren. Jeho stájový kolega Jenson Button po potížích s vyvážením nepostoupil do třetí části a do závodu odstartuje z jedenáctého místa.

Hamilton svým závěrečným měřeným kolem, kterým se jako jediný vešel pod 1:22 min, porazil o 0,578 sekundy druhého Pastora Maldonada. "Byla to fantastická kvalifikace, jsem s ní velmi spokojen, byla jedna z mých nejlepších," uvedl jako již téměř po každé své pole position Angličan. "Chlapi v garáži odvedli úžasnou práci. Děkuji i klukům z továrny, kteří připravili nová vylepšení."

Mistr světa z roku 2008 si inovovaný vůz pochvaluje. Přestože se letos po Austrálii a Malajsii postaví na první místo na startu už potřetí, stále čeká na první letošní výhru v závodě. "Zítra nás čeká neuvěřitelně obtížný závod proti mimořádně rychlým chlapům. Vítězství ve Španělsku by pro mě hodně znamenalo. Vždy jsem to tu měl rád, je tu krásné počasí, lidé jsou tu neuvěřitelní, každý rok tu roste má podpora. Bylo by fantastické vyhrát tam, kde máte širokou základnu fanoušků."

Po skončení svého posledního měřeného kola Hamilton odstavil svůj vůz na trati a bude tak vyšetřován komisaři. "Zastavil jsem, vůbec nevím proč," uvedl.

Button měl problémy s vyvážením. Trápil se nejdříve s přetáčivostí, pak s nedotáčivostí. "Včera bylp auto fantastické a na měkčích pneumatikách jsme byli nejrychlejší. Myslel jsem si, že budeme konkurenceschopní i dnes, ale nebyl to ten případ. Vůz byl vyvážený úplně jinak než včera a vůbec nevím proč," divil se mistr světa z roku 2009. "Nedělali jsme přitom žádné velké změny. Většinu kvalifikace jsem se trápil s přetáčivostí a při posledním výjezdu, kdy jsme vepředu zvýšili přítlak, s nedotáčivostí. Opravdu nevím, co se děje s vyvážením."

Angličan startuje až z jedenáctého místa, ale už nemá žádné nové měkčí pneumatiky. "Auto je rychlé, ale nevím, co se dnes se mnou dělo," bilancoval.

Hamilton byl nakonec za to, že krátce po dokončení svého posledního měřeného kola zastavil a nedovezl tak vůz do boxů, diskvalifikován a do závodu odstartuje až z posledního místa. Podrobnosti přináší samostatný článek. Jenson Button se tak posune na desáté místo.

Mluvčí McLarenu uvedl, že tým respektuje rozhodnutí komisařů. "Akceptujeme, že komisaři nesouhlasili s naší interpretací pravidel. Nyní je naším cílem získat zítra co nejvíce bodů," uvedl na dotaz britského Autosportu.

Další článek: Alonso třetí nejlepší čas připisuje fungujícím vylepšením