McLaren v IndyCar zlákal bývalého inženýra Red Bullu

Za oceánem probíhá zbrojení před novou formulovou sezonou. Patricio O’Ward bude u McLarenu nově spolupracovat se závodním inženýrem, který má za sebou i angažmá ve formuli 1.
Foto: Arrow McLaren SP
McLaren v IndyCar zlákal bývalého inženýra Red Bullu | Foto: Arrow McLaren SP

Gavin Ward pracoval v „královně motorsportu“ pro Red Bull a v IndyCar si vybudoval jméno především díky spolupráci s Josefem Newgardenem u týmu Penske. S Američanem spolupracoval od roku 2018 a dopomohl mu k 13 vítězstvím a také titulu šampiona.

Ward nyní přichází k týmu Arrow McLaren SP, kde by měl dostat širší roli. Závodní inženýr by měl dohlížet spíše na celkové fungování týmu než přímo na jednotlivé jezdce.

O’Warda vůz F1 nadchl. Desetkrát šílenější, než jsem čekal, říká

O’Warda vůz F1 nadchl. Desetkrát šílenější, než jsem čekal, říká

U McLarenu bude spolupracovat i s Patriciem O’Wardem. Mexičan v prosinci v Abú Zabí testoval monopost McLarenu F1 a nyní se setká v jednom týmu s dalším mužem se zkušenostmi z formule 1. O’Wardovi testování monopostu F1 umožnil Zak Brown a mexický pilot pro motorsport.com porovnal specifika řízení vozu IndyCar a formule 1.

„IndyCar jsou jako tank, mají velkou hmotnost a pro rychlost potřebujete spíše přetáčivý vůz. To bohužel není příliš přívětivé k životnosti pneumatik a občas na to v závodech doplácíte. Záleží na tom, jakou pozici získáte po kvalifikaci. Ve formuli 1 se cítíte úplně jinak. Jede přesně tam, kam vy chcete. V IndyCar zažíváte mnohem více omezení.“

Na těžkosti řízení monopostu IndyCar v prvních dvou třetinách minulé sezony doplácen O’Wardův týmový kolega a expilot formule E Felix Rosenqvist. Švéd poprvé pronikl do elitní desítky až díky osmému místu v Nashvillu. Tou dobou už měl jeho mexický parťák na kontě dvě vítězství v Texasu a v Detroitu.

Hülkenberg se rozhodl, že do IndyCar nepůjde

Hülkenberg se rozhodl, že do IndyCar nepůjde

I proto se u McLarenu rozhodli ke změně. Rosenqvistovi by měl v roce 2022 pomáhat k lepším výsledkům Craig Hampson, někdejší závodní inženýr Fernanda Alonsa při Indy 500 2020 a Juana Pabla Montoyi během loňského Indy 500.

Rosenqvistovi v poslední třetině minulé sezony prospěl odklon od nastavení vozu po vzoru Patricia O’Warda, o který se krosmě Hampsona zasloužil také závodní inženýr Blair Perschbacher. I ten nadále zůstává u McLarenu a bude připraven zastat roli závodního inženýra u třetího vozu. Ten by chtěl McLaren nasadit do několika letošních závodů a v roce 2023 už se třemi monoposty absolvovat kompletní sezonu.

Změny u stáje Penske

Tým Rogera Penskeho pro rok 2022 zredukoval svůj závodní program v IndyCar ze čtyř vozů na tři. U týmu nepokračuje Simon Pagenaud, který se přesunul do IMSA WeatherTech SportsCar Championship k týmu Meyer Shank Racing.

Hello Palou! Španělsko má prvního šampiona IndyCar

Hello Palou! Španělsko má prvního šampiona IndyCar

Francouzův dlouholetý závodní inženýr Ben Bretzman se přesunul do služeb vozu #3 Scotta McLaughlina, zatímco předchozí Australanův inženýr Jonathan Diuguid se ve struktuře týmu Penske přestěhoval do vývojového oddělení sportovních vozů, kde se Roger Penske připravuje na rozsáhlou kampaň s vozy Porsche LMDh v IMSA a WEC.

Legenda NASCAR se chystá na Indy 500

Fanoušky už před sezonou nemálo potěšil legendární Jimmie Johnson. Sedminásobný šampion NASCAR se po seznamovací sezoně 2021 vrhá do závodění v IndyCar naplno a letos absolvuje kompletní sezonu včetně oválů.

To znamená, že si šestačtyřicetiletý Američan 29. května odbude v barvách stáje Chipa Ganassiho premiéru ve slavném závodě 500 mil Indianapolis.

Nováček roku v IndyCar? Veterán F1, legenda NASCAR nebo šampion Supercars

Nováček roku v IndyCar? Veterán F1, legenda NASCAR nebo šampion Supercars

„Jsem nadšený z další kapitoly mé kariéry. Celou sezonu 2022 pojedu s vozem #48 v barvách Carvana. Bezpečnost těchto vozů už došla tak daleko, že jsem si po testování v Texasu a v Indianapolis uvědomil, že tohle je výzva, se kterou se chci poprat,“ uvedl Johnson pro NBC.

Nová sezona IndyCar odstartuje 27. února v ulicích St. Petersburgu na Floridě. Mistrovský titul bude obhajovat Španěl Álex Palou z týmu Chipa Ganassiho.

Další článek: Haas byl na konci sezóny blízko soupeřům. Steiner nechápal, co se děje