McLaren: Týmové příkazy na případný Alonsův titul stín nevrhnou

Na rozdíl do Red Bullu či Maxe Mosleyho se McLaren nedomnívá, že by šampionát formule 1 utrpěl, kdyby Fernando Alonso vyhrál s náskokem menším než sedm bodů.
McLaren: Týmové příkazy na případný Alonsův titul stín nevrhnou

Kritici Ferrari vyčítají, že darovalo Fernandu Alonsovi vítězství v Hockenheimu, a tím i sedm bodů navíc. McLaren sice s postupem italských soupeřů nesouhlasil, ale v případě Alonsova možného vítězství v šampionátu nehodlá jeho úspěch snižovat poukazováním na aplikaci týmových příkazů. K jejich použití došlo podle některých i v Koreji, kde měl Massa záměrně zpomalit, aby zdržel ostatní a pomohl Alonsovi minimalizovat škody z problematické zastávky v boxech.

"Nebudu házet špínu na to, co udělali ostatní," řekl šéf McLarenu Martin Whitmarsh. "My náš tým vedeme tak, jak chceme, a jistým způsobem chápeme pravidla. Je možné, že ostatní týmy je vidí jinak, ale nakonec Red Bull postavil rychlé auto a byl celý rok velmi konkurenceschopný."

"A Ferrari také patří uznání. Nezávisle na diskuzích o týmových příkazech a podobných věcech mělo Ferrari uprostřed sezóny skutečně problémy, pak se zvedlo a je velmi konkurenceschopné. A Alonso je impozantní soupeř."

Whitmarshovi samozřejmě záleží v první řadě na úspěchu McLarenu, ale dodal, že letošní šampionát je tak zajímavý, že by neměly převážit jiná témata, jako je používání týmových příkazů.

"Neměli bychom odvádět pozornost od jednoho z nejlepších šampionátů formule 1 naší historie tím, že bychom se zabývali věcmi, které ten či onen tým během roku udělal," řekl. "Je to fantastický šampionát. Opravdu, máme několik kandidátů na titul z tří různých týmů a to je podle mě skvělé. My jsme získali tři dvojitá vítězství, zažili jsme skvělé chvíle, ale i problémy. Red Bull měl chvíle slávy a tragédií, stejně tak Ferrari. Takhle se to točilo celý rok."

Šampionát by se mohl rozhodnout už tento víkend v Brazílii, i když s tím žádný tým nepočítá. Podle Whitmarshe není ani možné určit favorita nedělního závodu. "Myslím, že nikdo nemůže s větší mírou jistoty předpovědět, ať už je z týmu nebo zvenčí, které auto bude v Interlagosu rychlejší, jestli McLaren, Ferrari nebo Red Bull," uzavřel.

Diskuze (180) Další článek: Red Bull by se měl soustředit na Webbera, míní bývalí jezdci
13:52 | Latifi se sveze s vozem Force Indie v prvních trénincích v Austinu, Mexiku a Brazílii.
11:45 | Heineken se stane partnerem formule E
14. října | Závod WEC ve Fudži vyhrála Toyota 7 před Toyotou 8 (Alonso). Bylo to první vítězství tohoto vozu v letošní sezóně.
12. října | Kvalifikace na první závod F3: Pole position získal Kuan Jü Čou. Armostrong 6., Schumacher 7., Ticktum 9.

GP USA 2018

Pátek 19. října 2018
1. trénink 17.00–18.30
2. trénink 21.00–22.30
Sobota 20. října 2018
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 21. října 2018
Závod 20.10