McLaren třetí v šampionátu, Sainz penalizaci nedostal

McLaren letošní sezónu zakončí na třetím místě v Poháru konstruktérů.
Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli
McLaren třetí v šampionátu, Sainz penalizaci nedostal | Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

McLaren před závodem ztrácel deset bodů. Jeho jezdci ale dojeli na pátém a šestém místě, Stroll skončil desátý a Pérez nedokončil. McLarenu pomohla penalizace Racing Pointu ze začátku sezóny, kdy tým přišel o 15 bodů kvůli porušení sportovních pravidel ohledně zadních brzdových kanálků. 

Sainze však vyšetřovali sportovní komisaři za nadměrné zpomalení v boxové uličce.

Sainz vjel do boxů za Norrisem a před Strollem. McLaren byl v podezření, že si dělal prostor pro dvojitou zastávku.

Telemetrická data ukázala, že před vjezdem do boxové uličky krátce zabrzdil na rychlostní limit nižší než 80 km/h, než zrychlil zpět k limitu. Ostatní jezdci, včetně Sebastiana Vettela, udělali přesně totéž.

Sportovní komisaři uvedli, že Sainz jel mírně pod rychlostním limitem, ale jen na krátkou dobu a rozdíl byl zanedbatelný. Proto se rozhodli netrestat.

McLaren potvrdil prodej části týmu

McLaren potvrdil prodej části týmu

V samotné boxové uličce Sainz podle sportovních komisařů snížil rychlost z 80 km/h (limit v boxech) na méně než 70 km/h a to po dobu téměř 5 sekund. 

„Odhadujeme, že to vedlo k tomu, že auto číslo 55 (Sainz, pozn. redakce) dorazilo na zastávku v boxech o 0,6 sekundy později, než kdyby si udržovalo rychlost 80 km/h,“ uvedli sportovní komisaři. 

Kromě toho Sainz nedostal žádný pokyn od týmu, aby zpomalil. 

„Auto 18 (Stroll, pozn. redakce) dokázalo udržet rychlost 80 km/h v boxové uličce až na velmi krátkou dobu (přibližně 1 sekundu), a proto se nedomníváme, že by bylo podstatně ovlivněno jednáním jezdce automobilu 55.“

„Přijímáme také vysvětlení jezdce auta číslo 55, že postupoval opatrně, protože videozáznamy potvrzují přítomnost mnoha pracovníků jiných týmů v té době v boxové uličce.“

Další článek: Verstappen: Red Bull udělal všechno správně

10:36 | Podle Auto Hebdo u Renaultu končí šéf motorářů Rémi Taffin. U týmu pracuje 22 let.
18:53 | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
3. srpna | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
3. srpna | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.