McLaren třetí v šampionátu, Sainz penalizaci nedostal

McLaren letošní sezónu zakončí na třetím místě v Poháru konstruktérů.
Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli
McLaren třetí v šampionátu, Sainz penalizaci nedostal | Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

McLaren před závodem ztrácel deset bodů. Jeho jezdci ale dojeli na pátém a šestém místě, Stroll skončil desátý a Pérez nedokončil. McLarenu pomohla penalizace Racing Pointu ze začátku sezóny, kdy tým přišel o 15 bodů kvůli porušení sportovních pravidel ohledně zadních brzdových kanálků. 

Sainze však vyšetřovali sportovní komisaři za nadměrné zpomalení v boxové uličce.

Sainz vjel do boxů za Norrisem a před Strollem. McLaren byl v podezření, že si dělal prostor pro dvojitou zastávku.

Telemetrická data ukázala, že před vjezdem do boxové uličky krátce zabrzdil na rychlostní limit nižší než 80 km/h, než zrychlil zpět k limitu. Ostatní jezdci, včetně Sebastiana Vettela, udělali přesně totéž.

Sportovní komisaři uvedli, že Sainz jel mírně pod rychlostním limitem, ale jen na krátkou dobu a rozdíl byl zanedbatelný. Proto se rozhodli netrestat.

V samotné boxové uličce Sainz podle sportovních komisařů snížil rychlost z 80 km/h (limit v boxech) na méně než 70 km/h a to po dobu téměř 5 sekund. 

„Odhadujeme, že to vedlo k tomu, že auto číslo 55 (Sainz, pozn. redakce) dorazilo na zastávku v boxech o 0,6 sekundy později, než kdyby si udržovalo rychlost 80 km/h,“ uvedli sportovní komisaři. 

Kromě toho Sainz nedostal žádný pokyn od týmu, aby zpomalil. 

„Auto 18 (Stroll, pozn. redakce) dokázalo udržet rychlost 80 km/h v boxové uličce až na velmi krátkou dobu (přibližně 1 sekundu), a proto se nedomníváme, že by bylo podstatně ovlivněno jednáním jezdce automobilu 55.“

„Přijímáme také vysvětlení jezdce auta číslo 55, že postupoval opatrně, protože videozáznamy potvrzují přítomnost mnoha pracovníků jiných týmů v té době v boxové uličce.“

Další článek: Verstappen: Red Bull udělal všechno správně

Témata článku: , ,