McLaren představil MP4-29

Jako třetí z letošní vozů veřejnost dnes poprvé spatřila McLaren MP4-29, se kterým budou závodit Jenson Buttona a Kevin Magnussen.
McLaren představil MP4-29

Při představení nového vozu se McLaren k identitě šéfa týmu nevyjádřil, ale Martin Whitmarsh v tiskové zprávě nefiguroval, což nepřímo potvrzuje jeho konec. Jako čelní představitel týmu se vyjádřil výkonný ředitel Jonathan Neale.

"Nikdy předtím jsme neměli tak významné změny v pravidlech," řekl. "Reagovat na ně a zvládat tyto změny při současném posouvání hranic je extrémně těžká práce."

"Zvolili jsme relativně pragmatický přístup. Víme, že potřeba konzistence zpočátku převáží potřebu výkonnosti. Zimní testy nebudou o honbě za nastavením šasi nebo o ladění vozu. Rozptyl výkonnosti bude tuto zimu asi hodně velký, takže relativně neznámý, a úvodní závody budou do jisté míry o co nejlepším pochopení provozních vlastnosti vozu."

McLaren proto očekává, že se výkonnost jednotlivých týmů bude v průběhu sezóny hodně měnit. Vítězství v prvním závodě nebude znamenat nic ve vztahu k boji o titul. Vývoj jde velmi rychle.

"Už máme balík vylepšení, který připravujeme pro první závod, a neustále objevujeme nové věci v aerodynamickém tunelu nebo CFD. Jakmile začneme testovat, myslím, že uvidíte hodně nových myšlenek a konceptů, a to bude rozhodující pro to, kdo vyhraje šampionát," dodal Neale.

Ambice týmu jsou jasné, ale McLaren zůstává opatrný. "Neskrývali jsme zklamání z toho, jak dopadla sezóna 2013," uvedl sportovní ředitel Sam Michael. "Cílem teď je se vrátit k vítězení, proto tu McLaren je, ale musí dojít k určitému růstu a obnově, než budeme v pozici, kdy budeme moci bojovat o šampionát."

"Dobré je, že jsme si to uvědomili a na tomto cíli pracujeme už několik měsíců. Přijde k nám Honda, naše týmy designérů a inženýrů posilují klíčoví techničtí zaměstnanci a vedeme kariéry našich mladých jezdců, kteří mají obrovský potenciál. Budoucnost McLarenu je světlá a my teď nastavujeme všechny procesy, které nás přiblíží k našim cílům."

Mezi klíčové lidi, kteří do McLarenu přijdou nebo přišli, patří aerodynamici z Red Bullu Peter Prodromou a Dan Fallows, dále pak Ettore Griffini a Ciaron Pilbeam z Lotusu.

Fotogalerie

McLaren MP4-29

Video

Další článek: Boullier odchází z Lotusu zřejmě do McLarenu, nahradí ho Lopez

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00