McLaren představil MP4-27

Úřadující vicemistři odhalili ve své továrně ve Wokingu svůj letošní monopost s označením McLaren MP4-27.
McLaren představil MP4-27

Nové auto, se kterým budou závodit Jenson Button a Lewis Hamilton, je zřejmou evolucí loňského modelu. Fanoušky jistě potěší, že nemá schod na nose jako nedávno představený Caterham CT01. Zdá se, že McLaren vyřešil povinnost snížit nos elegantnějším způsobem, i když jako vždy platí, že se finální podobna může od té prezentační dost lišit.

Ve střední části vozu je hlavním rozdílem vůči MP4-26 tradičnější pojetí bočnic, inovátorský U tvar z loňska zmizel, podle týmu je to kvůli pravidlům o výfucích. Zadní část je pak velmi štíhlá, ale výfuky vybočují spolu s kusem karoserie do stran. Podle pravidel směřují nahoru.

Vývoj MP4-27 vedlo trio Tim Goss (šéfinženýr), Paddy Lowe (technický ředitel) a Neil Oatley (šéf designu a vývoje). V letošním roce jim bude asistovat sportovní ředitel Sam Michael.

"Sezóna 2012 bude pro McLaren důležitá," upozornil šéf týmu Martin Whitmarsh. "V uplynulých dvou sezónách jsme skončili druzí a jsme odhodláni bojovat o oba tituly."

"Dobře víme, že v roce 2012 zůstane velmi silnou a schopnou konkurencí Red Bull a že se zlepší Ferrari a Mercedes AMG. Nemůžeme zahálet, dnes vidíte jen záblesk toho, co máme v plánu v průběhu roku 2012 předvést na trati z vývojového i provozního hlediska."

"Jsem potěšen a věřím, že jsme v našem tažení za výkonností nic neopomněli. Teď se samozřejmě soustředíme na trať, abychom MP4-27 vyhodnotili před začátkem sezóny 2012, který nastane 18. března v Melbourne. Budou to fascinující tři týdny."

S novým vozem vyjede jako první Jenson Button 7. února v Jerezu. "Vím, že je celý tým na MP4-27 velmi hrdý," řekl. "Může vypadat jako přímá evoluce loňského vozu, ale přes zimu jsme analyzovali každou oblast výkonnosti a celé auto těžilo z velkého množství nových nápadů ve všech oblastech. Vím, že nás všichni budou bedlivě sledovat, aby viděli, jakého pokroku v předsezónních testech dosáhneme, ale já si skutečně myslím, že máme důvod být optimisté ve vztahu k dosaženému pokrok a naší letošní konkurenceschopnosti."

Po prvních dvou dnech testů vystřídá Buttona ve voze Lewis Hamilton. Ten během prezentace vtipně poznamenal, že má MP4-27 větší zpětná zrcátka a že z toho bude mít radost Felipe Massa.

"S nadšením jsem v průběhu zimy sledoval vývoj MP4-27 a opravdu mě povzbudily výsledky a data, která mi inženýři ukazovali," uvedl mistr světa z roku 2008. "Myslím, že už teď máme velmi solidní základ, na kterém můžeme stavět. Jenson a já jsme s MP4-26 loni vyhráli šest závodů a myslím, že jsme si dokázali zachovat všechny silné stránky a spolehlivost, zatímco jsme také do nového vozu zakomponovali mnoho vylepšení a nových nápadů."

"Největší výzvou roku 2012 jsou samozřejmě změny pravidel o výfucích, budou mít za následek snížení přítlaku a přilnavosti ve srovnání s loňským rokem. Ale jen to klade větší nároky na designéry, aby část těchto ztrát dohnali v jiných oblastech."

FOTOGALERIE

Další článek: Společnost Casio bude sponzorovat Red Bull i v následujících letech

19. listopadu | Alfa Romeo nasadí do testů po sezóně Illota. Ferrari Fuoca a Shwartzmana.
18. listopadu | Roman Staněk je aktivní na Instagramu (odkaz) a nově také na Youtube: odkaz
17. listopadu | Williams nasadí do testu po Abú Dhabí Nissanyho a Aitkena. Nissany se také zúčastní prvního tréninku na GP Abú Dhabí.

GP Bahrajnu 2020

Pátek 27. listopadu 2020
1. trénink 12.00–13.30
2. trénink 16.00–17.30
Sobota 28. listopadu 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 29. listopadu 2020
Závod 15.10