McLaren: Omezené foukání difuzorů by poškodilo i nás

Omezení pro fungování motorů, které by ve svém důsledku ovlivnilo práci difuzoru, by představovalo problém pro všechny přední týmy. Potvrdil to McLaren.
McLaren: Omezené foukání difuzorů by poškodilo i nás

V úterý uvedli mimo jiné šéfové Red Bullu Racing a Mercedesu, že FIA víceméně zakázala zásobování difuzoru výfukovými plyny, když jezdec nepřidává plyn za účelem akcelerace. Ještě tentýž den ale tuto změnu pravidel FIA odvolala a chystá se na ní dál pracovat.

Bylo zřejmé, že takovým opatřením by utrpěl především Red Bull, jenž byl v loňské sezóně v této oblasti průkopníkem. Dotklo by se to ale všech týmů. "Těžko říct," řekl o potenciálních dopadech takového omezení na svůj tým šéfinženýr McLarenu Tim Goss. "Myslím, že všechny větší týmy používají stejné triky, co se týče režimů motoru. My je určitě využíváme. Pokud by platily poslední pokyny, které nám FIA dala ohledně využití motoru pro výfukové systémy, znamenalo by to pro nás ztrátu výkonnosti. Vím, že by to téměř jistě byla výkonnostní ztráta také pro naše hlavní soupeře."

"Jestli by nás to ovlivnilo víc než soupeře, to nedokážu říct. Vím, co díky tomu získáváme, je to významný přínos, ale předpokládám, že by to byla zvládnutelná ztráta, i pro naše soupeře. Pracujeme na posledních pokynech od FIA. Myslím, že dokážeme poměrně rychle zareagovat na cokoliv, co nám řeknou, ale v tuto chvíli to vypadá, že FIA dospěla k názoru, že to je dost komplexní záležitost a že potřebuje víc času, aby zvážila, jak ji bude řešit. V důsledku toho to vypadá, že ve španělské Grand Prix bude vše jako obvykle."

Goss dodal, že neví, proč FIA přistoupila tak najednou k omezení foukání difuzorů, žádná diskuze mezi týmy a federací na toto téma nepředcházela.

Pro nadcházející Grand Prix Španělska je cílem McLarenu vyladit úpravy, které zkoušel už v Turecku, a přidat další vylepšení.

"Do Španělska vezeme balík úprav, je jich asi 10 až 12, některé budou viditelné zvenčí, jiné ne," vysvětloval Goss. "Měli jsme balík pro Turecko, který jsme přivezli sem. Těsně před Tureckem jsme měli menší problém, kvůli kterému jsme si nevěřili, že by úpravy fungovaly spolehlivě po celý závod. Takže jsme je na poslední chvíli odstranili. Vše znovu přehodnotíme v pátek ve Španělsku."

Další článek: Alonso: Závod ve Španělsku ukáže skutečné rozložení sil

18:07 | Norris dostal za nájezd do boxů jen napomenutí. Sportovní komisaři přihlédli k podmínkám na trati.
17:31 | Pokud se díváme správně, tak by měl Stroll i přes penalizaci zůstat 11.
17:30 | Lance Stroll dostal penalizaci 10 sekund a 2 trestné body za kolizi s Gaslym.
16:25 | Norrisovi hrozí penalizace za špatný vjezd do boxů. V 16:45 půjde kde sportovním komisařům.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink zrušen
Kvalifikace Norris
Neděle 26. září 2021
Závod Hamilton