McLaren neplánuje rozšířit výrobu motorů na jednotky pro F1

Tým McLaren je ve formuli 1 odběratelem motorů Mercedes, i když si pro svůj silniční vůz vyrábí vlastní agregát. Náklady na vývoj pohonné jednotky F1 by totiž byly příliš vysoké.
McLaren neplánuje rozšířit výrobu motorů na jednotky pro F1

Silniční MP4-12C se začal prodávat s motorem o objemu 3,8 litru, který vyvinul McLaren ve spolupráci se společností Ricardo. A jelikož v roce 2013 zavítají do formule 1 nové motory, nabízí se otázka, jestli by si McLaren nemohl vyvinout vlastní pohonnou jednotku i pro svůj monopost.

"Nic nevylučujeme, protože jsme ambiciózní tým," řekl šéf týmu Martin Whitmarsh pro magazín Motor Sport. "Formule 1 je třetí největší sport na světě a nejlepším prostředím pro prezentaci značek."

"Pokud mám být upřímný, nemáme v plánu stavět víc než 4500 motorů (pro MP4-12C) ročně. Když si srovnáte náklady (na motor F1) s těmi 4500 jednotkami, tak by to asi nebyl nejlepší obchodní model."

Whitmarsh ovšem uznal, že nová pravidla o motorech mají za úkol právě přilákat nové výrobce do formule 1. "Pokud se to nestane, jeden z hlavních cílů pravidel nebude splněn," dodal.

Šéf McLarenu se v rozhovoru vyjádřil také ke snahám zatraktivnit dění na trati. Podle něj leží klíč v samotných okruzích, které musí předjíždění umožnit. Spousta nových tratích byla vybudována, aniž by byl tento důležitý aspekt brán v potaz.

"Podívejte se na tratě na bývalých letištích, jako je Cleveland, kde jsou široké zatáčky a víc než jen jedna závodní stopa. Je na nich vidět, jak snadné to může být. Na druhé straně se dá nazvat promarněnou příležitostí, když máte jednu z nejdelších rovinek ve formuli 1 a na jejím konci je šikana s jedinou možnou závodní stopou," řekl v narážce na Abú Zabí.

"Dobrým příkladem je Brazílie. Zázemí nemá (Interlagos) dobré, ale závody tam jsou fantastické. Takže když začnete stavět něco nového v poušti bez zjevných omezení a finančních limitů, je škoda, že se nevydáváme tou snadnou cestou a nekopírujeme některé skvělé světové zatáčky."

Další článek: Lotus si vyzkouší Raziu a Valsecchiho, McLaren bude jezdit do soboty

18:07 | Podle dřívějších spekulací ohledně kalendáře 2022 bychom v příštím roce už Imolu v kalendáři vidět neměli. Nicméně starosta tvrdí, že brzy potvrdí smlouvu do roku 2025. Podle italského formulapassion by se mělo jet v termínu GP Francie (že by konec Paul Ricardu?).
17:34 | W Series mění plány. Místo finále v Mexiku budou dva závody v Austinu.
15:03 | První závod v Miami se pojede 8. května 2021. Potvrdili to organizátoři.
22. září | Ferrari potvrdilo, že Charles Leclerc dostane v Soči novou pohonnou jednotku. Čeká ho tak start z konce pole. Kdy novou a vylepšenou pohonnou jednotku nasadí Sainz se rozhodne později.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00