McLaren: Není důvod, aby týmy psaly pravidla

Návrh Bernieho Ecclestona na vyřazení FIA z psaní pravidel formule 1 se u týmů nesetkal s jednoznačnou podporou. McLaren chce, aby automobilová federace zůstala ve hře.
McLaren: Není důvod, aby týmy psaly pravidla

FIA je jedním ze signatářů Concordské dohody, která určuje obchodní rámec formule 1, a tak jí Bernie Ecclestone vysílá přes média různé vzkazy, aby při jednání musel pustit co nejméně peněz.

Nedávno dokonce řekl, že by sportovní a technická pravidla měly psát vybrané týmy, a nikoliv federace, čímž jí naznačil, že ji formule 1 nepotřebuje. "Mohli bychom si psát vlastní pravidla, dělat technické kontroly, administraci, my a Bernie? No, možné je všechno, ale proč bychom to dělali?" ptal se šéf McLarenu Martin Whitmarsh v rozhovoru pro oficiální stránky soutěže.

"Nevyhnutelně jsou tu zájmy federace, držitele obchodních práv a individuální zájmy týmů. Přesto musíme dojít do bodu, kdy řekneme, že je formule 1 velká a důležitá pro nás všechny, takže bychom ve velkých věcech měli držet spolu. Pokud se nám podaří nechat stranou individuální rozdíly a soustředit se na to, co všichni chceme, například úspěch v Americe, tak z toho budeme těžit všichni."

McLaren proto nechce měnit současný model fungování formule 1, který je založený na třech pilířích. "Doufám, že budeme mít Concordskou dohodu, která všechno spojí, protože v současnosti máme jen individuální dohody."

"Kdybychom nebyli spokojení s naší dohodou, nepodepsali bychom, takže si nestěžuji, ale pokud budeme mít jen individuální smlouvy, tak je tu nebezpečí, že nebudeme držet pohromadě. Concordská dohoda je trojstranná - týmy, držitel obchodních práv a FIA. Nikdy nebyla dokonalá, ale měli bychom být velmi opatrní, než budeme uvažovat o jejím opuštění. Proč znovu vynalézat něco, co funguje? Použijme ji," uzavřel Whitmarsh.

Další článek: Jezdcům Williamsu zničila německý závod poškození vozu

20:46 | Po Ericssonovi uspěl v Detroitu McLaren. Pato O'Ward vyhrál po startu z 16. místa.
13. června | Osmihodinovka v Portimau odstartuje v neděli ve 12:00. Přímý přenos vysílá Eurosport 2 od 15:00 do 18:30, závěr závodu poté nabídne Eurosport 1 od 18:30 do 20:30. Komentují Jiří Šlégl a Martin Straka...
12. června | Marcus Ericsson vyhrál závod IndyCar v Detroitu. Pomohla mu nehoda Grosjeana. Pro Ericssona je to první vítězství od roku 2013 (GP2).
12. června | Jedna z nejhorších věcí, které se mohou v motorsportu stát... zaseknutý plynový pedál. Felix Rosenquist je při vědomí a snad ok. odkaz

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00