McLaren nebodoval, přesto zůstal mezi konstruktéry třetí

Kovalainen dojel bez KERS, Hamiltona vyřadily brzdy.

McLaren dnes ve Velké ceně Abú Zabí vyšel bodově naprázdno. Přesto udržel třetí místo v poháru konstruktérů o bod před Ferrari. Heikki Kovalainen dojel po startu z předposlední řady jedenáctý, když za sebou udržel i krajana z Ferrari Kimiho Räikkönena. Lewis Hamilton nejdřív vedl, pak měl závod rozjetý na druhé místo, ale po potížích s brzdami ze závodu odstoupil.

Kovalainenovi se podařil start. Během prvního kola se posunul o pět míst. Tlačil na Räikkönena a nakonec se před něho dostal v boxech. Bývalého mistra světa udržel za sebou, i když mu přestal fungovat KERS. "Výkon mého auta nebyl takový, jaký bych si přál. Díky těžkému autu jsem se nemohl víc posunout, ale bojoval jsem až do poslední zatáčky," ujišťoval Fin. "Po zastávce mi přestal pracovat KERS. Musel jsem si zvyknout na jízdu bez něj."

Pokud by se měl Kovalainen ohlédnout za celou sezonou vidí skvělou práci, kterou tým odvedl na cestě za třetím místem v poháru konstruktérů. "Dosáhli jsme ho díky neuvěřitelnému úsilí. Nikdy se nevzdáváme a dokážeme změnit výsledky. Jsem extrémně hrdý na to, že jsem byl součástí týmu, který porazil Ferrari v poháru konstruktérů poprvé od roku 2005," liboval si Fin, který tým s velkou pravděpodobností opustí. McLaren skončil tehdy druhý, Ferrari třetí.

Hamilton zpočátku ujížděl Vettelovi, ale pak se ozvaly problémy s brzdami. Po zastávkách jel obhájce titulu druhý. Nepomohla však ani změna konfigurace brzd a tým ho odvolal do garáže. "Měl jsem dobrý start, ale brzy jsem zjistil, že s brzdami není něco v pořádku. Po třech nebo čtyřech kolech bylo jasné, že máme problém. Nemohl jsem proto ujíždět Sebastianovi a Markovi," vysvětloval Angličan. "Když se problém s pravým zadním kotoučem zhoršoval, tým mi sdělil, že mám zajet do garáže. Je to samozřejmě smůla. Nemohli jsme potvrdit výkonnost, kterou jsme měli po celý víkend. Ale takové je závodění."

Přesto je obhájce titulu hrdý na svůj tým. "Kdo by na začátku sezony tušil, že skončíme třetí v poháru konstruktérů? Byl to neuvěřitelný rok. Nemůžu se dočkat další sezony. Znovu mohu bojovat o titul," věří.

Šéf týmu Martin Whitmarsh se rozplýval nad jízdou Lewise Hamiltona. "Jeho odstoupení je velká škoda. Každý den tu prokazoval nesmírnou rychlost. Dnešní den je pro nás zklamáním, ale celkově jsme spokojeni. Tým během roku opravdu tvrdě pracoval. Na začátku sezony jsme měli jedno z nejpomalejších aut a nakonec jsme získali dvě skvělá vítězství a další úžasné výsledky. Motory Mercedes-Benz byly výborné po celý rok," pochvaloval si. "Heikki měl smůlu. Ne svou vinou startoval z osmnáctého místa. Měl skvělý start a dostal se v boxech před Kimiho. I když nebodoval, dodal nám klid v boji o umístění v poháru konstruktérů. Skvěle se vypořádal i s poruchou KERS."

"Doufám, že příští rok Ferrari porazíme znovu a tentokrát budeme na prvním místě," věří Whitmarsh, který rovněž složil poklonu Abú Zabí za uspořádání závodu.

Na jeho slova navázal i viceprezident Mercedes-Benz Motorsport Norbert Haug, který znovu pogratuloval také Brawn GP i Jensonu Buttonovi a také krajanovi Sebastianu Vettelovi. "Motory Mercedes -Benz neměly za celý rok na žádném z šesti vozů, kterým jsme je dodávali, ani jednu poruchu," dodal. "Chci poděkovat všem zaměstnancům ve Wokingu, Brixworthu a Stuttgartu za jejich neúprosnou tvrdou práci. Vyplatila se a vyplatí se i v budoucnu."

Další článek: Zápisník komentátora: See you next year