McLaren, nebo Alpine? Nezávislá komise začne rozhodovat, s kým má Piastri smlouvu

Oba týmy věří, že s nimi má Oscar Piastri smlouvu. Obě ale asi platit nemohou. Spor rozhřeší komise.
Foto: Getty Images / Clive Mason
McLaren, nebo Alpine? Nezávislá komise začne rozhodovat, s kým má Piastri smlouvu | Foto: Getty Images / Clive Mason

Alpine na začátku měsíce oznámil Piastriho jako náhradu za odcházejícího Fernanda Alonsa. Australan však krátce poté na sociálních sítích uvedl, že tým tak učinil bez jeho souhlasu a že za Alpine závodit nebude.

Piastri by měl mít namířeno k McLarenu, který se k němu zatím oficiálně nehlásí, ale v zákulisí se bojuje.

Na celou situaci se podívá Komise pro uznávání smluv (CRB, Contracts’ Recognition Board), která se podle webu Motorsport.com sejde poprvé v pondělí. Rozhodnutí však nemusí padnout hned.

CRB je tvořena vybranými právníky, kteří se scházejí, aby analyzovali uzavřené smlouvy F1. Jejím úkolem je v případě sporů mezi týmy nebo jezdcem a týmem posoudit, zda jsou smlouvy platné či nikoli.

CRB vznikla v důsledku smluvního sporu, který se objevil poté, co Benetton vyrval Michaela Schumachera ze spárů Jordanu po jeho senzačním debutu ve Velké ceně Belgie 1991.

Jejím cílem je vyhnout se případným zdlouhavým a nákladným soudním jednáním, která by se jinak odehrála u civilních soudů.

Týmy mají s F1 uzavřenou tzv. Concordskou dohodu, která primárně řeší rozdělení peněz a další věci, ale obsahuje také bod, který říká, že týmy musí rozhodnutí CRB respektovat.
 

Další článek: Dostali jsme se do slepé uličky, říká Ricciardo o konci u McLarenu

Témata článku: , ,