McLaren na domácí půdě propadl, jezdci mají obavy

I když si do Silverstonu přivezl nové díly, na konkurenci McLaren ztratil a u týmu zavládla nervozita. Hamilton a Button vyzývají k rychlé nápravě.
McLaren na domácí půdě propadl, jezdci mají obavy

Před domácím závodem McLaren věřil, že bude bojovat o vítězství, a to nejen díky vylepšenému vozu, ale také kvůli vlastnostem tratě, MP4-27 měly rychlé pasáže sedět.

Závod však přinesl velké zklamání a zjištění, že jsou stupně vítězů zcela mimo dosah. A nejen to, konkurence zrychlila víc. "Rychlejší než my už nejsou jen red bully a ferrari, hodně aut je rychlejších," konstatoval Button. "Naše auto se nechová špatně, ale ostatní musejí být opravdu dobrá, protože jsou mnohem rychlejší než my."

"Závodil jsem se sauberem a williamsem. Bylo vidět, jak jim procházely chyby. Nevím, jak to dokážou. Sauber je rychlejší než my v rychlých zatáčkách, Williams v pomalých zatáčkách. Je to těžké. V tuto chvíli to vypadá, že my nejsme zvlášť dobří v žádné oblasti, ale mysleli jsme si, že tady budeme. Je to rychlý okruh a my jsme si mysleli, že to je naše silná stránka."

Podobně nekompromisní v hodnocení výkonnosti svého týmu byl i Hamilton. "Ještě jsme v boji (o titul), ale pokud na něco nepřijdeme, bude těžké se v něm udržet. Někde musíme najít velké zrychlení, někde musíme získat hodně přítlaku. Nevím, kde by ho mohli kluci najít, ale opravdu se modlím, aby ho našli. Mercedes, Lotus, Red Bull a Ferrari hodně zrychlily, takže my teď trochu zaostáváme."

A jak si relativní propad výkonnosti vysvětluje vedení týmu? "Myslím, že to byl prostě špatný víkend," komentoval Martin Whitmarsh. "Na autě jsme měli hodně (nových) věcí, ale nemohli jsme je v pátek pořádně vyzkoušet. Prostě jsme nebyli dost rychlí. Tento víkend jsme nezískali tolik dat, kolik jsme chtěli."

Šéf wokingské stáje ale věří, že se situace zlepší už v následujícím závodě. "Pro Německo máme slušný, větší, viditelnější balík úprav. Musí nám fungovat a musí to tak pokračovat. Je to pořád sejné, musíme vyvíjet auto a lépe používat pneumatiky."

Výkonnost McLarenu je přitom možná důležitá z více důvodů, protože Hamiltonovi letos končí smlouva. Whitmarsh se však nedomnívá, že by měl pokles formy týmu v tomto ohledu vliv. "Ne, myslím, že je chytřejší," řekl pro BBC. "Musí chtít zůstat u tohoto týmu, což myslím chce."

Možná jedinou radostí McLarenu z domácího víkendu tak zůstávají zastávky v boxech, které se obešly bez problémů a byly tak rychlé, že by měl sportovní šéf Sam Michael zaplatit všem mechanikům pivo.

"Průměr všech tří zastávek byl pod tři sekundy. Jak asi víte, na tom jsme pracovali," řekl Whitmarsh. "Ale podstata je, že jsme měli dobré zastávky, dobré jezdce, dobré jízdy, špatnou kvalifikaci a nic, z čeho bychom mohli těžit. Prostě jsme nebyli dost rychlí, takové je naše vysvědčení."

Další článek: Belgie se dohodla na nové smlouvě, závod bude mít každý rok