McLaren jednal v roce 2008 s Vettelem, prozradil Haug

Bývalý šéf oddělení motorsportu u Mercedesu Norbert Haug po letech přiznal, že Sebastian Vettel na začátku své kariéry ve formuli 1 jednal s McLarenem, kde by byl jeho týmovým kolegou Lewis Hamilton.
Foto: Getty Images / Clive Mason
McLaren jednal v roce 2008 s Vettelem, prozradil Haug | Foto: Getty Images / Clive Mason

O mladého německého pilota byl záhy po jeho úspěšných prvních závodech ve F1 mezi týmy zájem. Při svém prvním startu za BMW Sauber v Indianapolis v roce 2007 bodoval a po přestupu do Toro Rosso dojel téhož roku čtvrtý v Číně.

O rok později si svými výkony v Toro Rosso, které korunoval prvním vítězstvím v Monze, řekl o sedačku v Red Bullu pro sezónu 2009.

Pro rok 2008 přitom McLaren hledal náhradu za Fernanda Alonsa, v hledáčku byl podle Hauga i Vettel.

„Jednal jsem se Sebastianem během toho, co byl u Toro Rosso,“ řekl Haug pro F1-Insider.com.

„Kdo ví, jaká by byla historie formule 1, kdybychom tehdy dosáhli dohody. V nejvyšší kategorii jako je formule 1 ale v určité chvíli každý jedná s každým a ti, kteří to nepřiznají, si to zkrátka nechávají pro sebe. Ale stále je to pravda!“

A zatímco Vettel nakonec zamířil do Red Bullu, se kterým získal v letech 2010 až 2013 čtyři tituly mistra světa, do McLarenu vedle Hamiltona přišel Heikki Kovalainen.

Statistiky ukazují, že se na stupních vítězů nejčastěji setkávají Vettel s Hamiltonem 

Statistiky ukazují, že se na stupních vítězů nejčastěji setkávají Vettel s Hamiltonem 

Začátkem hybridní éry Vettel s Red Bullem už nedokázali navázat na úspěchy z předchozích let a po neúspěšné sezóně 2014 Vettel odešel do Ferrari.

Během šesti let působení v Maranellu ale Vettel s Ferrari nedokázal zabránit dominanci Hamiltona a Mercedesu a nyní přechází do Astonu Martin.

„Zatímco Mercedes dokázal pro Lewise Hamiltona vytvořit prvotřídní podmínky pro zisk vítězství a titulů mistra světa, Ferrari v tom samém pro Sebastiana Vettela selhalo,“ řekl Haug.

Záruka kvality McLaren-Mercedes

McLaren se od letošní sezóny F1 znovu spojí s Mercedesem coby dodavatelem motorů. Haug, který je výrazně spjatý s McLarenem i Mercedesem-Benz, má z toho radost.

„Velmi mě to těší. Strávili jsme spolu skvělých a většinou úspěšných 15 let a Stříbrné šípy McLaren-Mercedes s (Mikou) Häkkinenem, (Davidem) Coulthardem a později s Hamiltonem byly v té době ve formuli 1 zárukou kvality.

„Byl bych šťastný, kdyby tomu tak bylo znovu. S Andreasem Seidelem je u kormidla závodník, který ví, kde je na pódiu nejvyšší stupínek a jak se na něj dostat,“ dodává Haug.

McLaren čeká na vítězství od roku 2012, kdy sezónu zakončil triumfem ve Velké ceně Brazílie Jenson Button.

Další článek: Velké kauzy F1: Závod, který se nepočítal 2 a okolnosti podpisu první Concordské dohody

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00