McLaren investuje do náklonnosti ze strany FIA

Světová rada mlůže ale nemusí McLaren ušetřit...

McLaren vynakládá veškeré úsilí na to, aby ustálo předvolání před Světovou radu na konci dubna 2009.

Za lži při Velké ceně Austrálie a Velké ceně Malajsie již odvolalo třicetiletého spolupracovníka Davida Ryana. Zvolená strategie zní: provinil se jedinec.

Podobně jako při špionážní aféře před dvěma lety, kdy jediným viníkem měl být šéfkonstruktér McLarenu Mike Coughlan. Ale nevyšlo to. Důvěrné informace Ferrari měla k dispozici snad půlka zaměstnanců McLarenu.

Po nově objeveném rozhovoru Martina Whitmarshe pro BBC (čtěte zde) se zdá, že se McLarenu přitížilo. A McLaren vyvažuje: Ron Dennis se chystá oznámit, že se zcela stahuje z formule 1 a bude se plně věnovat projektům silničních vozů McLarenu.

Vztah dlouholetého šéfa McLarenu Rona Dennise a prezidenta FIA Maxe Mosleyho není ideální. Předání zodpovědností Rona Dennise Martinovi Whitmarshovi mělo být krokem, který uvolní nátlak FIA na McLaren (nátlak realizovaný například v podobě penalizace v Belgii 2008 nebo překvapivě mírné pokuty Ferrari ve Valencii či nesmyslné penalizace Sébeastiena Bourdaise na Fudži téhož roku).

Ale McLaren se dopustil chyby po Velké ceně Austrálie, a Dennis ne-Dennis štvanice pokračuje. McLaren se nyní snaží všemi silami dát najevo, že proti FIA nic nemá a že chce mít klid. Odvolání Davida Ryana je jedním z kroků. Tím dalším má být odchod Rona Dennise do ústraní. Přeci jen, s Martinem Whitmarshem FIA vychází daleko lépe.

Rozhodnutí Světové rady v kauze lží po Velké ceně Austrálie není otázkou spravedlnosti. Je otázkou rozložení politických sil. McLaren prostřednictvím Martina Whitmarshe dává najevo, že úhlavní nepřítel Ron Dennis je již pryč, ušetřete Martina Whitmarshe.

FIA může nebo nemusí na tuto nabídku přistoupit: buď McLaren svým rozhodnutím 29. dubna McLaren "sejme", nebo tuto nabídku jednoduše přijme.

Mezi námi: jaká by byla formule 1 bez McLarenu?

Doporučujeme

Články odjinud