McLaren investuje do náklonnosti ze strany FIA

Světová rada mlůže ale nemusí McLaren ušetřit...

McLaren vynakládá veškeré úsilí na to, aby ustálo předvolání před Světovou radu na konci dubna 2009.

Za lži při Velké ceně Austrálie a Velké ceně Malajsie již odvolalo třicetiletého spolupracovníka Davida Ryana. Zvolená strategie zní: provinil se jedinec.

Podobně jako při špionážní aféře před dvěma lety, kdy jediným viníkem měl být šéfkonstruktér McLarenu Mike Coughlan. Ale nevyšlo to. Důvěrné informace Ferrari měla k dispozici snad půlka zaměstnanců McLarenu.

Po nově objeveném rozhovoru Martina Whitmarshe pro BBC (čtěte zde) se zdá, že se McLarenu přitížilo. A McLaren vyvažuje: Ron Dennis se chystá oznámit, že se zcela stahuje z formule 1 a bude se plně věnovat projektům silničních vozů McLarenu.

Vztah dlouholetého šéfa McLarenu Rona Dennise a prezidenta FIA Maxe Mosleyho není ideální. Předání zodpovědností Rona Dennise Martinovi Whitmarshovi mělo být krokem, který uvolní nátlak FIA na McLaren (nátlak realizovaný například v podobě penalizace v Belgii 2008 nebo překvapivě mírné pokuty Ferrari ve Valencii či nesmyslné penalizace Sébeastiena Bourdaise na Fudži téhož roku).

Ale McLaren se dopustil chyby po Velké ceně Austrálie, a Dennis ne-Dennis štvanice pokračuje. McLaren se nyní snaží všemi silami dát najevo, že proti FIA nic nemá a že chce mít klid. Odvolání Davida Ryana je jedním z kroků. Tím dalším má být odchod Rona Dennise do ústraní. Přeci jen, s Martinem Whitmarshem FIA vychází daleko lépe.

Rozhodnutí Světové rady v kauze lží po Velké ceně Austrálie není otázkou spravedlnosti. Je otázkou rozložení politických sil. McLaren prostřednictvím Martina Whitmarshe dává najevo, že úhlavní nepřítel Ron Dennis je již pryč, ušetřete Martina Whitmarshe.

FIA může nebo nemusí na tuto nabídku přistoupit: buď McLaren svým rozhodnutím 29. dubna McLaren "sejme", nebo tuto nabídku jednoduše přijme.

Mezi námi: jaká by byla formule 1 bez McLarenu?

Další článek: FOM Bernieho Ecclestona si posvítí na TV NOVA

17:05 | Matteo Nannini to letos zkoušel ve F3 i F2 současně. V Monaku a Baku ho ale ve voze HWA nahradí testovací jezdec Williamsu Jack Aitken.
11:45 | Turecko zpět ve hře? Místní věří, že by mohli mít šanci po Monze místo Singapuru nebo Japonska. Úplně nereálné to není. Singapur zrušil Světové ekonomické fórum plánované na srpen. Novinář Joe Saward píše, že místní moc nevěří, že se tam letos pojede závod F1.
17. května | Kvůli změnám v kalendáři F1 se start sezóny W Series přesouvá z Francie do Rakouska (Grand Prix Štýrska).
15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00