McLaren: Hamilton byl experiment, umělá existence, za niž rozhodovali jiní

Dlouhodobá výchova Lewise Hamiltona McLarenem byla pokusem, protože tým neměl s podobnými projekty zkušenosti. Ve Wokingu se dopustili chyb, které se snaží neopakovat.

"Spojili jsme se s ním, když mu bylo 12 let, a starali se o něj," vzpomínal šéf týmu McLaren Martin Whitmarsh pro Telegraph. "Většinu rozhodnutí za něj dělal někdo jiný - v životě, kariéře, ve všem. Byl do jisté míry umělou existencí. Jak se z vás může stát nejvyrovnanější člověk, když váš život kolem vás jen plyne? Teprve až před rokem přišla rána, potkaly ho skutečné životní problémy."

Stalo se tak po loňské Grand Prix Austrálie, když byl Hamilton spolu s manažerem Davidem Ryanem usvědčen ze lhaní o předjíždění s Jarnem Trullim při výjezdu safety caru. Hamilton později přiznal, že kvůli této aféře zvažoval konec kariéry. V menším se problémy opakovaly letos, když ho kvůli protočení kol zadržela policie a zabavila mu auto.

Whitmarsh přiznal, že McLaren zřejmě podcenil výchovu a přípravy z hlediska psychologie. Až příliš se soustředil na výkonnostní aspekty a zapomněl jezdce připravit na život mimo závodní tratě.

"Řekli jsme, že jako nováček nebude nikdo nikdy lépe připravený - po fyzické stránce a v oblasti technických znalostí," uvedl. "Ale jestli můžete někoho připravit po psychické stránce, nevím. V prvních devíti závodech vystoupil na pódium, a to už asi nikdo nezopakuje. Byl to nejpůsobivější začátek kariéry ve formuli 1."

"Olivera Rowlanda, což je jeden z kluků, kteří u nás teď jsou, jsme přemístili z motokárového top týmu do jiného, aby si vyzkoušel také obtížné podmínky. S Lewisem jsme to neudělali, celou dobu měl to nejlepší vybavení. Naučili jsme se, že je musíme nechat ochutnat zklamání."

"Protože až do Grand Prix Austrálie 2009, od osmi do 24 let věku, nastupoval (Hamilton) do každého závodního víkendu s vědomím, že má vybavení schopné v závodě zvítězit. A to možná bylo jeho slabé místo. Lewis byl pokus. Měl program. Bylo v něm vše, co bylo třeba. Ale při tom všem vám unikne, že se vám nemusí podařit ho vybavit k dělání životních rozhodnutí."

Velký krok k osamostatnění udělal Hamilton letos, když mu jeho otec Anthony přestal být zároveň manažerem. Nového manažera hledá, nabídek má mnoho, ale s výběrem nepospíchá.

Další článek: RB6 aktivní zavěšení kol nemá, opakuje Christian Horner