McLaren chce další vítězství, může pro ně více riskovat

Martin Whitmarsh vyhrál poprvé v roli šéfa týmu.
Martin Whitmarsh převzal vedení týmu McLaren od Rona Dennise před začátkem letošní sezóny, ale výsledky byly diametrálně odlišné od těch z posledních let. Vítězství z Maďarska potřeboval tedy nejvíce právě Whitmarsh a letos se nechce zastavit jen u jednoho.

"Letos chceme vyhrát více závodů. Pro mě osobně je to fantastický pocit. Zažil jsem to a byl na pódiu už v minulosti, byl jsem tam u prvního Lewisova vítězství, ale tohle bylo mimořádné," uvedl Whitmarsh.

"Druhá polovina závodu byla nervy drásající. Tým, Lewis, všichni jsme to potřebovali, ale nikdo tohle vítězství nepotřeboval více než já. Takže to bylo skvělé."

Na další vítězství by ve zbývajících závodech mohl McLaren dosáhnout i díky skutečnosti, že letos už nemá moc co ztratit. Konečné umístění v šampionátu je samozřejmě velmi důležité, ale tým může zvolit agresivnější přístup, než když se účastní bojů o tituly.

"Šampionát je vzrušující a snad také sehrajeme určitou roli v tom smyslu, že získáme pár vítězství, zatímco oni (Red Bull Racing a Brawn GP) se budou snažit bodovat, aby chránili své pozice v šampionátu. V Maďarsku jsme měli přede všemi náskok. Myslím, že ve Valencii budeme konkurenceschopní, budeme mít balík úprav a budeme se dále snažit," dodal Whitmarsh.

Vítěz maďarské Grand Prix Lewis Hamilton má však pro příští závod ve Valencii skromné cíle. "Musíme se dále snažit, ale nepředbíhejme. Bylo by skvělé v dalším závodě znovu postoupit do třetí části kvalifikace," řekl.

Přitom ovšem Hamilton přiznává, že se vůz MP4-24 výrazně zlepšil. Věděl to už v Německu, ale tam nemohl vzhledem k postartovní kolizi jeho potenciál využít. "Úpravy, které jsme nasadili, způsobily obrovský rozdíl. Ohromně se nám zlepšil přítlak a vůz je radost řídit," uvedl.

"Na voze máme stále co vylepšovat, ještě jsou tu oblasti, které jsme neprobádali. Ve Valencii budeme mít další úpravy a snad tam budeme ještě blíže předním místům."

Závod v Maďarsku měl ale tak jednoznačný průběh, že je nutné s McLarenem počítat na příčkách největších. Hamilton nemusel jet na limitu, aby na Hungaroringu zvítězil. "Závod jsem měl na čele pod kontrolou. Obvykle je to velmi těžké, ale v neděli jsem mohl své pneumatiky, palivo a motor perfektně využít. Měl jsem pocit, že je vše jak má být a ve voze jsem se cítil dobře. Ale pořád na mě tlačil Kimi a postaral se o to, že jsem nikdy nemohl ubrat," dodal Hamilton.
Další článek: Zhoršujeme se, říká Button

21:05 | Podle Norrise mu Mazepin ovlivnil celou kvalifikaci. V Q1 musel nasadit druhou sadu pneumatik, v Q3 pak kvůli tomu jel první pokus na starých pneumatikách.
18:20 | Poslední Nikita Mazepin dostal penalizaci 3 míst za zdržení Norrise v první části kvalifikace.
9:35 | Ferrari a celá F1 si dnes připomínají smrt Gillese Villeneuva, který před 39 lety boural v kvalifikaci v Zolderu.
7. května | Kvalifikaci formule 3 vyhrál Dennis Hauger. Roman Staněk obsadil 14. místo.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink Bottas (1:18.504)
2. trénink Hamilton (1:18.170)
Sobota 8. května 2021
3. trénink Verstappen (1:17.835)
Kvalifikace Hamilton (1:16.741)
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00