McLaren byl šetrný k pneumatikám, chce z toho těžit v Malajsii

V Grand Prix Austrálie měl McLaren zřejmě nejmenší potíže s opotřebením pneumatik ze všech top týmů, což je slibná vlastnost MP4-26 pro další závody.
McLaren byl šetrný k pneumatikám, chce z toho těžit v Malajsii

Na startovní rošt v Albert Parku nastoupili všichni jezdci čtyř top týmů s měkkou směsí pneumatik a na trati do prvního přezutí vydrželi nejdéle piloti McLarenu. Přiblížil se jim v tomto ohledu jen Nico Rosberg, jenž přezouval stejně jako Lewis Hamilton v 16. kole, zatímco Jenson Button měnil poprvé obutí až v 19. kole.

Celý závod pak zvládl McLaren se dvěma zastávkami v boxech pro každého jezdce, zatímco Webber, Alonso a Massa museli ke svým mechanikům třikrát.

"Myslím, že jsme měli o trochu menší opotřebení pneumatik než Red Bull a Ferrari, a domnívám se, že i než většina rychlých vozů, s výjimkou Péreze," hodnotil šéf McLarenu Martin Whitmarsh. "Jak k tomu došlo, to nevím!"

"Ale je to povzbudivé, podle mě by to mohlo být důležitější například v Sepangu, který je na pneumatiky náročnější. Takže pokud tu (v Austrálii) museli někteří stavět třikrát a nám s přehledem stačily dvě zastávky, možná to bude výhoda."

McLaren v Melbourne všechny překvapil, protože se v testech trápil a najednou byl schopný bojovat o nejvyšší příčky. Zlepšení přišlo díky novým dílům, které připravil od posledních testů v Barceloně.

"Jestli během příštích 10 dnů uděláme stejný pokrok jako během posledních 10 dnů, bude to snadné, že?" vtipkoval Whitmarsh. "Tři desetiny (ztráty) nejsou maličkost, ale dá se to dohnat."

Whitmarsh přiznal, že tým pracoval na úpravách vozu v takovém shonu, že si teď musí v klidu sednout a analyzovat, jak se zlepšil. Pak rozhodne o postupu pro příští závod v Malajsii. Má ale důvody k optimismu.

"Víme, že úpravy, které jsme sem přivezli, byly celkem improvizované, takže se určitě můžeme ještě zlepšit, než přijedeme do Malajsie," uvedl Whitmarsh. "Sebastian (Vettel) a Adrian (Newey) odvádějí fantastickou práci, takže budeme muset tvrdě pracovat. Ale proto jsme tady. Myslím, že by šampionát mohl být skvělý."

"Ferrari a Mercedes podle všeho ztrácely, ale jsou to dva skvělé týmy, které mají potřebné znalosti a schopnosti. Loni jsme viděli Ferrari uskutečnit velký návrat. Tohle byl první závod, povzbudivý začátek, určitě ve srovnání se zimními testy! Uvidíme, jak se nám bude dařit ve zbytku sezóny."

Další článek: GP Austrálie 2011 - neděle

12:46 | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
11:48 | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00