Mazepin zvítězil v Asijské Le Mans Series, v Sepangu bodovala i slovenská stáj | Foto: Asian Le Mans Series

Foto: Asian Le Mans Series

Mazepin zvítězil v Asijské Le Mans Series, v Sepangu bodovala i slovenská stáj

Bývalý pilot formule 1 Nikita Mazepin se po roce opět vrátil od Asijské Le Mans Series, jejíž šampioni získávají pozvánky ke startu v Le Mans. Ruský závodník slavil na úvod sezony v Sepangu první a druhé místo. Do bodované desítky se dvakrát dostal i slovenský tým ARC Bratislava.

Mazepin nuceně opustil formuli 1 těsně před startem sezony 2022. Tým Haas s ním rozvázal spolupráci po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu. Moskevský rodák se k závodění vrátil v minulé sezoně Asian Le Mans Series, kde i letos působí pod neutrální vlajkou.

Čtyřiadvacetiletý pilot vstoupil do šampionátu opět s týmem 99 Racing ve třídě LMP 2 s prototypem Oreca 07 Gibson. Ve spolupráci s parťáky z posádky Louisem Deletrazem a ománským gentlemanem Ahmadem Al Hartym sobotní čtyřhodinovku v malajském Sepangu vyhráli. Úvodní závod nové sezony Asian Le Mans Series byl vinou silného deště předčasně ukončen přibližně čtvrt hodiny před vypršením časového limitu.

V neděli se stáji 99 Racing opět dařilo. Nikita Mazepin absolvoval prostřední stint závodu a v boxech předal řízení Švýcarovi Deletrazovi na druhém místě. Ten poté tuto příčku udržel až pod šachovnicovou vlajku. První a druhé místo z úvodního víkendu znamená pro Mazepinův tým průběžně první místo v seriálu. Šampioni ALMS ve všech třech třídách (LMP 2, LMP 3, GT) by měli obdržet automatické pozvánky do Le Mans.

Dvakrát bod pro ARC Bratislava

Už do své deváté sezony v Asian Le Mans Series se pustil zkušený slovenský závodník Miro Konopka s vlastní stájí ARC Bratislava. Účastník čtyřiadvaceti hodin v Le Mans angažoval do posádky svého vozu Oreca 07 Gibson švýcarského expilota LMP 1 Mathiase Beche a teprve osmnáctiletého Němce Jonase Rieda. V sobotu i v neděli získala tato trojice bod za desáté místo.

„Budeme se pohybovat na konci startovního pole, po úvodních závodech to velmi reálně vidíme. Je tu strašně moc placených profesionálních jezdců, dokonce šestnáct s platinovou a čtyřicet se zlatou licencí. To je úplně neskutečné,“ okomentoval Konopka výkony svého týmu v Malajsii. Jedenáctičlenné startovní pole LMP 2 skutečně přetéká rychlými profesionály, nicméně proti ARC Bratislava stála i smůla. Špatné načasování pit stopu ve spojení s výjezdem safety caru připravilo slovenskou stáj o možnost bojovat v neděli o šesté místo.

Sezona Asijské Le Mans Series bude pokračovat v příštím roce. 4. února se pojede čtyřhodinovka v Dubaji a víkend na to ročník 2023/24 vyvrcholí dvěma víkendovými čtyřhodinovkami na Yas Marině v Abú Zabí.

Doporučujeme

Články odjinud